Agencja ratingowa zapłaci 1,38 mld dolarów odszkodowania za błędną ocenę

Lut 5th, 2015 | By | Kategoria: Aktualności

Standard&Poor’s, jedna z największych agencji ratingowych, zapłaci 1,38 mld dolarów odszkodowania amerykańskiej administracji. To wynik ugody w sprawie dotyczącej oceny wartości walorów hipotecznych.

Zawarta z ministerstwem sprawiedliwości USA ugoda dotyczy ocen wydawanych w latach 2004-2007, czyli w okresie poprzedzającym załamanie się rynku nieruchomości w Stanach. Wówczas nieustannie rosły notowania oferowanych przez banki papierów wartościowych opartych na wierzytelnościach hipotecznych. Jak się okazało, aprobowane przez agencje ratingowe rynkowe ceny tych walorów były znacznie zawyżone, co legło u podstaw kryzysu finansowego z 2008 roku.

Poza ministerstwem sprawiedliwości z pozwami przeciwko S&P w tej sprawie wystąpiły także prokuratury generalne 19 stanów i stołecznego Dystryktu Kolumbia, jak również kalifornijski fundusz emerytalny pracowników sektora publicznego Calpers. Ich opiewające na łącznie 5 mld dolarów roszczenia uzasadniano świadomym zaniżaniem przez S&P faktycznego poziomu ryzyka inwestycyjnego związanego z nabywaniem przedstawionych do oceny walorów.

W ramach ugody znacznie zmniejszono wysokość żądanych rekompensat – ostatecznie ministerstwo sprawiedliwości i władze stanowe otrzymają po 687,5 mln dolarów, a Calpers 125 mln. Jak się wskazuje, powstała w ten sposób łączna kwota 1,38 mld dolarów jest i tak mniejsza od odnotowanych w 2013 roku wpływów S&P czyli 2,27 mld dolarów.

Walory to papiery wartościowe, które podobnie jak akcje są przeznaczone do obrotu giełdowego. Stanowią one wyłącznie uprawnienia do roszczeń majątkowych. Są więc dowodem zaciągnięcia długu, który musi być zwrócony w określonym terminie i za który są pobierane odsetki.

PAP

Tagi:

Komentarze są zablokowane.

Skomentuj