Gigantyczne odszkodowanie dla parafii z Ostrowa. Od Skarbu Państwa dostaną 12 mln zł

Sty 2nd, 2018 | By | Kategoria: Aktualności

Parafia. św. Stanisława Biskupa Męczennika z Ostrowa Wielkopolskiego dostanie 12,5 mln złotych odszkodowania od Skarbu Państwa. W PRL przejęto jej grunty w centrum miasta o łącznej powierzchni 85 hektarów.

Wyrok w tej sprawie zapadł w piątek w sądzie okręgowym w Poznaniu. Sprawa toczyła się od 2011 roku. Orzeczenie nie jest prawomocne.

Mecenas Mikołaj Drozdowicz, który reprezentuje parafię, cytowany przez „Głos Wielkopolski”, powiedział po wyjściu z sali sądowej, że wyrok zaspokaja złożony pozew w 100 proc.
Zwrot ziem niemożliwy

W trakcie procesu rozważano zwrot ziem, jednak tereny zmieniły swoje przeznaczenie. Na spornych terenach działa m.in. starostwo powiatowe. Dlatego, jak tłumaczyła sędzia Magdalena Ławrynowicz, zwrot ziem nie był możliwy, a jedynym sposobem było odszkodowanie – pisze „Głos”.

Biegły rzeczoznawca majątkowy wycenił grunty na prawie 12,5 mln zł. Taką sumę w ramach odszkodowania przyznał sąd.

Niedawno podobny wyrok zapadł ws. poznańskiej Malty. Parafia Jana Jerozolimskiego za te byłe kościelne tereny otrzymała odszkodowanie w wysokości 72 mln zł. Na tych 17 hektarach w centrum Poznania funkcjonuje teren rekreacyjny i jezioro.

gazeta.pl

Tagi:

Komentarze są zablokowane.

Skomentuj