SN: „Tak” dla zadośćuczynień dla bliskich ciężko poszkodowanych

Mar 28th, 2018 | By | Kategoria: Aktualności, Prawo

Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu – tak brzmi sentencja uchwały Sądu Najwyższego wydanej w odpowiedzi na pytanie prawne Rzecznika Finansowego1. Identyczne stanowisko SN przedstawił w dwóch pozostałych uchwałach dotyczących tego samego problemu2.

– Cieszę się z trzech tożsamych uchwał Sądu Najwyższego. Oznacza to, że po raz kolejny udało się zapewnić przewidywalność uprawnień poszkodowanych. Nastąpi też ujednolicenie linii orzeczniczej sądów w tym zakresie. Dzięki temu rodzinom poszkodowanych, tak ciężko doświadczonym przez los, będzie łatwiej uzyskać zadośćuczynienie – powiedziała Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

Dodała, że chodzi o przypadki w których członek rodziny jest w tzw. stanie terminalnym czy wegetatywnym.

– W dzisiejszym rozstrzygnięciu Sądu Najwyższego kluczowe będzie uzasadnienie. Jeśli jednak został otwarty nowy katalog roszczeń, to wówczas niezbędna będzie interwencja ustawodawcy precyzująca, komu i w jakiej wysokości należy się świadczenie – skomentował dla „GU” Marcin Tarczyński, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.

gu.com.pl

Tagi: , ,

Komentarze są zablokowane.

Skomentuj