PZM TU ukarane przez UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i konsumentów ukarał kolejne towarzystwo ubezpieczeń. Był to efekt zakwestionowania przez instytucję zapisów w OWU AC należącego do Vienna Insurance Group Polskiego Związku Motorowego Towarzystwa Ubezpieczeń (PZM TU)

Po przeprowadzeniu postępowania wszczętego z urzędu przeciwko PZM TU UOKiK uznał, że zakład w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń autocasco stosował praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Urząd zakwestionował zapis OWU ubezpieczyciela, odmawiający poszkodowanemu zwrotu składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, jeśli nastąpiło rozwiązanie umowy na skutek wypłaty odszkodowania równej sumie ubezpieczenia lub wartości pojazdu.

UOKiK stwierdził, iż powyższe postawienie ogólnych warunków ubezpieczenia AC jest sprzeczny z art. 813 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), w zakresie w jakim wyłącza obowiązek zwrotu składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej, jeśli przyczyna rozwiązania umowy było wypłacenie przez ubezpieczyciela odszkodowania w wysokości równej wartości pojazdu.

Instytucja zakwestionowała również zapis dający PZM możliwość potrącenia z wypłacanego odszkodowania niezapłaconej, wymagalnej składki lub rat składki, w przypadku jej wymagalności (lub rat) przed datą wypłaty odszkodowania. Urząd stwierdził, że ten zapis jest sprzeczny z art. 808 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), w zakresie w jakim ubezpieczyciel ma możliwość potrącenia składki z odszkodowania wypłacanego ubezpieczonemu niebędącemu jednocześnie ubezpieczającym.

Wśród innych kwestionowanych przez UOKiK zapisów znalazły się m.in.:
• pominięcie w postanowieniu OWU kosztów świadczenia pomocy drogowej PZM-Assistance
• informacji o obowiązku wypłaty bezspornej części świadczenia,
Urząd uznał wyżej wymienione zapisy za nieuczciwe praktyki rynkowe i zakazał towarzystwu ich stosowania.

W sumie UOKiK nałożył na towarzystwo 4 kary pieniężne o łącznej wartości 1.777.013 zł.
PZM przysługuje odwołanie od decyzji Urzędu do Sądu Okręgowego w Warszawie – Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów za pośrednictwem lubelskiej delegatury prezesa UOKiK. Ubezpieczyciel najprawdopodobniej skorzysta ze ścieżki odwoławczej.

Szczegóły orzeczenia można znaleźć na stronach internetowych Urzędu pod adresem:
http://www.uokik.gov.pl/decyzje_prezesa_uokik3.php

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi