Jak zadbać o bezpieczeństwo pieszych?

Najbardziej narażeni na różne wypadki w ruchu drogowym są nie kierowcy, ale piesi. Dlatego na całym świecie nie ustają wysiłki, żeby piesi na drogach mogli poczuć się bezpiecznie. Ostatnio w Holandii udowodnione zostało, że zamiana obszaru zabudowanego, w którym obowiązuje limit prędkości pojazdów do 50 km/h na strefę zamieszkania (obowiązuje w niej limit 30 km/h i bezwzględne pierwszeństwo pieszych), zmniejsza liczbę wypadków średnio o 25 proc. Niezbędne przy tym jest jednak wprowadzenie innych środków wymuszających ograniczenie prędkości, takich jak progi spowalniające oraz zwężenia ulic.

Tworzenie takich stref wpisuje się także w założenia bezpieczeństwa zrównoważonego (Sustainable Safety), gdyż wpływa również na poprawę jakości życia mieszkańców – ogranicza hałas, redukuje emisję spalin i ułatwia np. przechodzenie przez ulicę. Ograniczenia prędkości czy progi spowalniające często denerwują kierowców, ale coraz więcej Polaków potrafi postawić bezpieczeństwo i komfort życia współobywateli ponad na przykład dojechanie parę minut szybciej do pracy – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Progi spowalniające są najbardziej skutecznym sposobem ograniczenia prędkości. Nawet ci, którzy nie zareagowaliby na zakaz w postaci znaku drogowego, na progach zwalniają w trosce o własny samochód.

Prawo nakazuje ich oznakowanie zarówno pionowe, jak i poziome, więc kierowca ma czas na wyhamowanie i bezpieczne pokonanie przeszkody.

PAP

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi