Sąd obniżył rekordowe odszkodowanie. ‚To nie Ameryka’

Gru 16th, 2009 | By | Kategoria: Aktualności

Cztery miesiące temu poznański sąd okręgowy przyznał rodzicom 9-letniego dziś chłopca 2,4 mln zł – to miało być najwyższe w Polsce odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej. Chłopiec nie mówi i nie chodzi, nie może nic chwycić do ręki. To skutek niedotlenienia mózgu podczas operacji wycięcia migdałków w szpitalu Krysiewicza. Operacja odbyła się pięć lat temu.

Rodzice dostali 180 tys. zł odszkodowania, ale szybko okazało się, że to kropla w morzu potrzeb. Do dzisiaj wydali już pół miliona. W sądzie żądali 6 mln zł. Gdy dostali 2,4 mln zł, szpital odwołał się od wyroku.

W środę sąd apelacyjny uznał, że to odszkodowanie było zbyt wysokie i obniżył je do 750 tys. zł. A ponieważ po sierpniowym wyroku PZU wypłaciło rodzicom chłopca ponad pół miliona złotych, to doliczając wcześniej wypłacone odszkodowanie, chłopiec ma dostać jeszcze 1,4 tys. zł. I ponad 200 tys. zł odsetek.

– Przepisy nie określają, jak wysokie ma być odszkodowanie. Pozostawiają to uznaniu sędziego. Suma musi być jednak odpowiednia: ani symboliczna, ani rażąco wysoka. To można ocenić tylko odnosząc się do tysięcy orzeczeń, które już zapadły. I w tym wypadku ta suma była rażąco wysoka – mówiła sędzia Hanna Małaniuk. – Dotychczas w podobnych przypadkach dzieci ze spastycznym porażeniem czterokończynowym nasz sąd przyznawał 600-650 tys. zł. Uznaliśmy, że w tym wypadku 750 tys. zł będzie adekwatną, realną rekompensatą, choć trzeba pamiętać, że krzywdy, jaka się stała, nie zrekompensuje nigdy żadna kwota.

Sąd cofnął także decyzję podnoszącą miesięczną rentę dla chłopca z 4,5 tys. zł do 6 tys. zł. Sędzia Małaniuk: – 4850 zł, które przyznaliśmy, wystarczą na opłacenie rehabilitanta, ortopedy i opiekunki na pół etatu. Dotychczas chłopiec miał dwóch rehabilitantów.

Jacek Profaska, dyrektor szpitala Krysiewicza, był zadowolony z wyroku: – Nie tylko budżet naszego szpitala został uratowany, ale także innych szpitali, którym groziłyby milionowe odszkodowania, gdyby wyrok nie został zmieniony. Żyjemy w Polsce, a nie w Ameryce. Nie można zasądzać amerykańskich odszkodowań. Błędy zdarzają się we wszystkich, nawet najlepszych szpitalach, ale nie mogą ich rujnować.

Ojciec chłopca (prosił, by nie podawać nazwiska) wyroku nie chciał komentować.

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Tagi: ,

Komentarze są zablokowane.

Skomentuj