20 lat temu zamieniono dzieci. Szpital zapłaci prawie 2 mln euro

Francuski sąd nakazał prywatnej klinice w Cannes zapłacenie po 400 tys. euro dwóm kobietom, które w 1994 roku zostały zamienione po narodzinach i trafiły do niewłaściwych rodziców. Ogółem członkowie obu poszkodowanych rodzin mają otrzymać od szpitala ok. 1,9 mln euro.

Na mocy wtorkowej decyzji sądu w Grasse klinika ma zapłacić po 300 tys. euro każdemu z trojga skarżących ją rodziców oraz po 60 tys. euro każdemu z trojga rodzeństwa.

Rodziny podmienionych dziewczynek – dziś 20-letnich kobiet – domagały się odszkodowania w wysokości ponad 12 mln euro, co jak na standardy francuskiego orzecznictwa sądowego stanowi sumę astronomiczną.

Błąd szpitala odkryto 10 lat po narodzinach dziewczynek dzięki testom DNA. Rodziny nigdy nie dążyły do naprawienia pomyłki.

Adwokat szpitala Sophie Cas przekazała, że szpital na razie nie zdecydował, czy odwoła się od wtorkowego wyroku. Dodała, że za pomyłkowe przekazanie noworodków niewłaściwym rodzinom winę ponosi zajmująca się nimi pielęgniarka, która borykała się z uzależnieniem od alkoholu.

PAP

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sprawdź również
tagi