Niesłusznie umieszczono ją w ośrodku dla cudzoziemców. Dostała zadośćuczynienie

kwiecień 3rd, 2015 | By | Kategoria: Aktualności

Irańskiej uchodźczyni przyznano zadośćuczynienie za niesłuszne i bezzasadne umieszczenie w ośrodku dla cudzoziemców. Decyzję podjął Sąd Okręgowy w Radomiu. Kobieta opuściła kraj w 2011 roku i wyjechała do Holandii przed prześladowaniami, wcześniej wydano jej polską wizę – podaje Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Z powodu wydania wizy na podstawie przepisów UE kobieta została przekazana do Polski. Miał zostać rozpatrzony jej wniosek o nadanie statusu uchodźcy.

W Polsce Iranka została zatrzymana przez Straż Graniczną i umieszczona w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Lesznowoli. – Przyczyną pozbawienia wolności cudzoziemki w strzeżonym ośrodku było nielegalne przekroczenie granicy oraz konieczność potwierdzenia jej tożsamości – powiedział Jacek Białas z HFPC, pełnomocnik kobiety.

Kobieta była jednak przekazana do Polski na podstawie porozumienia między Holandią a Polską, więc nie przekroczyła granicy nielegalnie. Podczas składania wniosku o nadanie statusu uchodźcy przedstawiła też swój dowód tożsamości.

Wyrok sądu nie jest prawomocny.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka

Tagi: ,

Komentarze są zablokowane.

Skomentuj