Gigantyczna kara dla Fiat Chrysler za śmierć 4-latka

Fiat Chrysler Automobiles musi zapłacić 150 mln dolarów zadośćuczynienia rodzinie 4-letniego chłopca, który zginął w wypadku samochodowym w 2012 roku. Sąd uznał bowiem, że wady projektowe zbiornika paliwa w Jeepie Grand Cherokee, którym przewożono dziecko, przyczyniły się do jego śmierci. Jak informuje „Bloomberg”, zbiorniki paliwa umieszczane w odległości ok. 28 cm od tyłu pojazdów Grand Cherokee i Jeep Libertie mogły wywoływać wybuch pojazdu po zderzeniu.

„Normy bezpieczeństwa”

Werdykt, który zapadł w czwartek w amerykańskim Bainbridge w stanie Georgia, jest pierwszym wyrokiem w całej serii spodziewanych procesów obejmujących wypadki z udziałem starszych modeli Jeepa. Podobny jak w przypadku wypadku z 2012 roku scenariusz spowodował od późnych lat 90 co najmniej 75 śmiertelnych wypadków drogowych.
Prof. Carl Tobias z Uniwersytetu w Richmond w Wirginii, stwierdził, że czwartkowy werdykt „może być istotny” dla Fiata, ponieważ może zapoczątkować kolejne procesy i działania mające na celu regulacje prawne.

– Werdykt zachęci oskarżających, potencjalnych oskarżających oraz ich adwokatów do przyspieszenia toczących się spraw lub składania nowych pozwów – dodał prof. Tobias.
Począwszy od 2005 roku, w nowych modelach Jeepa zmieniono lokalizację zbiorników paliwa, które zdaniem producenta zostały przeniesione do bardziej bezpiecznego miejsca pomiędzy przednią i tylną oś pojazdu. Fiat Chrysler zapewnia, że oba projekty są bezpieczne. – Zarówno wcześniejsza jak i obecna wersja lokalizacji zbiornika spełnia wszystkie federalne normy bezpieczeństwa – poinformowali przedstawiciele producenta samochodów.

Odwołanie?

Ława przysięgłych uznała, że Fiat jest winny śmierci chłopca w 99 proc. Sąd przyznał rodzicom 30 mln dolarów za ból i cierpienie po stracie dziecka, a także 120 mln dol. za utratę przez niego życia. Jak poinformował Michael Palese, rzecznik Fiata, firma jest rozczarowana i rozważa odwołaniem od wyroku w tej sprawie, dodając, że to „niedobrze, że zgodnie z prawem obowiązującym w stanie Georgia sąd nie może wziąć pod uwagę danych przedstawionych przez amerykańską Krajową Administrację Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA)”.
Z tłumaczeń Fiata wynika bowiem, że NHTSA ustaliła, że model Jeep Grand Cherokee nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa pojazdów silnikowych.
Notowania akcji Fiat Chrysler Automobiles rosną o 2,2 proc.

tvn24.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi