Odszkodowania za katastrofę zależne od narodowości ofiar. Lufthansa zapłaci nawet miliard dolarów

Lufthansa przekazała już pierwsze zapomogi rodzinom ofiar katastrofy airbusa linii Germanwings w wysokości 50 tys. euro. To jednak dopiero początek tego, co przewoźnik i jego ubezpieczyciel będą musieli wypłacić. Okazuje się, że wysokości odszkodowań będą zależały od krajów pochodzenia ofiar katastrofy.

Ile Lufthansa i jej ubezpieczyciel będą musieli zapłacić rodzinom ofiar katastrofy Airbusa linii Germanwings? Co do tego, że dużo, eksperci są zgodni. Lufthansa przekazała już pierwsze zapomogi rodzinom ofiar, ale to tylko doraźna pomoc. Właściwe odszkodowania będą wypłacane w osobnym trybie. I wyniosą znacznie więcej, jeśli rodziny zdecydują się wystąpić z wnioskiem na drogę sądową. Okazuje się, że to, ile dostaną będzie zależało od narodowości ofiar.

„Emocjonalna szkoda”

– W Stanach Zjednoczonych odszkodowanie wynosiłoby co najmniej jeden milion dolarów. Nie wliczając w to innych kwestii, które też muszą zostaną opłacone. W Europie tego typu odszkodowanie wynosi około 100 tys. dolarów. Dlatego powinniśmy znaleźć jakieś rozwiązanie – powiedział prof. Elmar Giemulla z Berlińskiego Instytutu Technologicznego.
Według niemieckiego dziennika „Die Welt” w tego typu sprawach amerykańskie sądy są najhojniejsze. Rodziny amerykańskich ofiar mogą otrzymać odszkodowanie w wysokości nawet 4,5 mln dolarów za jedną osobę. Natomiast w Wielkiej Brytanii – 1,6 mln dolarów, w Hiszpanii – 1,4 mln dolarów, a w Niemczech – 1,3 mln dolarów.
– Problem z niemieckim systemem prawnym jest taki, że nie bierze on pod uwagę tak zwanej „emocjonalnej szkody”. Co oznacza, że Lufthansa nie jest prawnie zobligowana, aby za to zapłacić. Jest jedynie zobligowana do rekompensaty strat finansowych, obejmujących koszty pogrzebu, koszty podróży. Tak naprawdę prawdziwą stratą jest jednak ta spowodowana przez wypadek, nie tylko kosztująca życie pasażerów, ale także mająca wpływ na członków ich rodzin. Muszą powrócić do normalnego życia, próbować z tym żyć, co może im się nie udać. Tego nasz system prawny nie obejmuje – podkreślił Giemulla.

Lufthansa zapłaci miliard dolarów?

Jak zaznaczają dziennikarze „Die Welt”, kwoty odszkodowań zależą nie tylko od narodowości ofiar. Większe odszkodowanie wypłacane jest za dorosłego, za dziecko znacznie mniejsze. W takich katastrofach za amerykańskie dziecko rodzina otrzymuje około dwóch milionów dolarów, za dziecko z kraju europejskiego średnio około 30 tys. euro. Jak zaznacza dziennik, dla prawników to trudna sytuacja – wytłumaczyć rodzinom dlaczego życie w jednym kraju, jest warte więcej niż w innym.

144 ofiary katastrofy Airbusa Germanwings pochodziły z 18 różnych krajów. Na razie prawnicy szacują, ze katastrofa może kosztować linie lotnicze nawet miliard dolarów.

tvn24.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi