Czesław Małkowski, były prezydent Olsztyna, otrzyma 2,3 mln złotych rekompensaty. Był oskarżony o gwałt

Ponad 294 tysiące złotych odszkodowania i 2 mln złotych zadośćuczynienia – taką rekompensatę od Skarbu Państwa dla Czesława Małkowskiego, byłego prezydenta Olsztyna, wymierzył sąd. To odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie i aresztowanie samorządowca, który był oskarżony m.in. o zgwałcenie urzędniczki. Wyrok nie jest prawomocny.

Wyrokiem sądu Czesław Małkowski ma otrzymać od Skarbu Państwa 294 717 tys. zł odszkodowania oraz 2 mln zł zadośćuczynienia.

Sprawa dotyczyła wniosku o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w sprawie karnej, w której zapadły prawomocne orzeczenia uniewinniające Czesława Małkowskiego od zarzucanych mu czynów dotyczących m.in. zgwałcenia urzędniczki.

Pełnomocnik byłego prezydenta Olsztyna wniósł o zasądzenie od Skarbu Państwa na rzecz wnioskodawcy kwoty 2,5 mln zł tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, a także kwoty 294 tys. 717 zł tytułem odszkodowania. Małkowskiego zatrzymano 28 lutego 2008 roku i – po postawieniu zarzutów – aresztowano. W areszcie przebywał do 26 września 2008 roku. Został ostatecznie uniewinniony po 14 latach.

Sąd: musimy zwrócić honor, mimo iż nie zwrócimy stanu sprzed tych niefortunnych zdarzeń

Sędzia Wacław Bryżys wskazał, uzasadniając wyrok o przyznaniu zadośćuczynienia i odszkodowania, że sąd w kwestii odszkodowania przyznał zgodnie z wnioskiem wnioskodawcy kwotę 294 tys. 717 zł. To kwota utraconego wynagrodzenia, jakie by uzyskał wnioskodawca do końca kadencji jako prezydent miasta.

Przyznając kwotę 2 mln zł zadośćuczynienia, sąd uznał, że jest to kwota wysoka, ale adekwatna do tego, co się stało.

– Musimy mieć na uwadze, że zatrzymanie i ponad sześciomiesięczny pobyt w areszcie spowodował negatywne skutki na wielu płaszczyznach. Bezsprzeczne jest, że zdrowie wnioskodawcy zostało zrujnowane. Ucierpiała także rodzina – dodał sędzia.

Wskazał, że „na wnioskodawcy został po zatrzymaniu i aresztowaniu dokonany lincz”. – Media i inne osoby, nie znając okoliczności sprawy i szczegółów, uznały, że „człowiek został pogrzebany za życia”. Wnioskodawca przez sądy został uniewinniony. Musimy zwrócić i honor, i cześć, mimo iż nie zwrócimy stanu sprzed tych niefortunnych zdarzeń. Pewną formą jest zadośćuczynienie – dodał sędzia.

Wtorkowy wyrok dotyczący zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa nie jest prawomocny.

Były prezydent był oskarżony i uniewinniony

Czesław Jerzy Małkowski od 2008 roku był oskarżany o gwałt na ciężarnej urzędniczce. W pierwszym procesie, który toczył się przed sądem w Ostródzie, został skazany na pięć lat więzienia. Wyrok uchylił Sąd Okręgowy w Elblągu.

Kolejny proces Małkowskiego toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Ten sąd w grudniu 2018 roku Małkowskiego uniewinnił. Ten uniewinniający wyrok utrzymał – w grudniu 2019 roku – w mocy Sąd Okręgowy w Olsztynie i od tego wyroku wniesiono kasacje, które zostały oddalone.

tvn24.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi