Tysiące euro odszkodowania dla kierowcy, któremu przewoźnik kazał jeździć ciężarówką… bez ważnego przeglądu

Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości Kraju Basków (TSJPV) skazał przewoźnika na wypłatę wysokiego odszkodowania kierowcy za to, że zmusił go do jazdy ciężarówką bez ważnego przeglądu technicznego.

Baskijska firma przewozowa przydzieliła pracownikowi ciężarówkę z zakazem poruszania się po drogach publicznych (nie przeszła przeglądu technicznego). Choć z udziałem pojazdu nie doszło do żadnego wypadku, to sam fakt przekazania pracownikowi niesprawnego samochodu ciężarowego stanowi naruszenie przepisów o zapobieganiu zagrożeniom, a co za tym idzie naruszenie prawa do nietykalności cielesnej – donosi baskijski związek zawodowy ELA powołując się na wyrok wydany przez Izbę Społeczną TSJPV.

W związku z powyższym trybunał nakazał przewoźnikowi wypłatę odszkodowania dla kierowcy za straty moralne w wysokości 20 491 euro.

Dla TSJPV przejechany przez kierowcę dystans 53 kilometrów bez przeglądu technicznego “jest wystarczająco długi, aby pracownik był narażony na ryzyko z powodu wykrytych usterek”.

Przy ustalaniu wysokości odszkodowania TSJPV wziął również pod uwagę fakt, że firma była wcześniej karana za przeciążenie pojazdów – donosi hiszpański portal transportowy diariodetransporte.com.

trans.info

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi