„Wina jest ewidentna”. Bydgoszcz żąda 10,5 mln złotych odszkodowania od projektantów mostu Uniwersyteckiego

Bydgoski ratusz chce 10,5 mln złotych od projektantów mostu Uniwersyteckiego. Przeprawa przez Brdę była zamknięta przez cały 2021 rok, bo – z powodu błędów projektowych – groziła katastrofą budowlaną.

W styczniu 2021 roku most Uniwersytecki został zamknięty z powodu wykrycia poważnej usterki, polegającej na odkształceniu want (lin mocujących). Zdaniem urzędników – powołujących się na ekspertyzy inżynierów – gdyby ruch samochodowy nie został wstrzymany, to mogłoby dojść do katastrofy budowlanej.

Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy zawiadomił prokuraturę o możliwości sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej w następstwie błędów projektowych popełnionych przez firmę Transprojekt Gdański. Sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która – w toku śledztwa – co prawda potwierdziła nieumyślne błędy projektowe, ale – z powodu przedawnienia – sprawę umorzyła.

Ratusz chce od projektantów 10,5 mln złotych

Prezydent Bydgoszczy chce od firmy Transprojekt Gdański zwrotu kosztów naprawy mostu. – Pracujemy cały czas, aby te pieniądze odzyskać – zapewniał podczas sesji Rady Miasta Rafał Bruski. – Wezwaliśmy Transprojekt Gdański do zwrotu 10,5 mln złotych. To jest kwota, którą wydaliśmy łącznie na wszystkie działania związane z zabezpieczeniem mostu, jego naprawą i później ponownymi próbami – wyliczał prezydent.

Jeśli firma nie zapłaci, miasto zapowiada wejście na drogę sądową. – Trochę nie wierzę, że Transprojekt honorem się uniesie i nam zapłaci, chociaż wina jest ewidentna. Obecnie czekamy na stanowisko firmy – mówił Bruski.

Oprócz zwrotu kosztów naprawy, bydgoski ratusz chce także, by Polska Izba Inżynierów Budownictwa wszczęła postępowanie dyscyplinarne wobec projektantów mostu. – Przynależność aktywnych inżynierów budownictwa do tej izby jest obowiązkowa – podał prezydent. – Przypominam, że członek izby jest zobowiązany przestrzegać – przy wykonywaniu czynności zawodowych – obowiązujących przepisów oraz zasad wiedzy technicznej i tutaj ewidentnie projektanci tego nie dopełnili – oceniał Bruski.

Wysłaliśmy do Transprojekt Gdański prośbę o komentarz, jednak – do chwili publikacji artykułu – nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Transprojekt Gdański to firma z kilkudziesięcioletnią tradycją, zatrudniająca ponad 200 osób. Projektuje m.in. autostrady, mosty, linie kolejowe, tramwajowe, lotniska, linie energetyczne i gazociągi.

tokfm.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi