Artysta z Niemiec pozwał 399 firm. Wywalczył najwyższe odszkodowanie w historii

Sąd w USA uznał, że niemieckiemu ilustratorowi Michaelowi Moebiusowi należy się łącznie 120 milionów dolarów odszkodowania za kopiowanie jego prac. Artysta pozwał 399 firm sprzedających produkty, na których umieszczono grafiki Moebiusa.

Michael Moebius, niemiecki artysta, który zasłynął tworzeniem grafik przedstawiających ikony popkultury – między innymi Audrey Hepburn i Marilyn Monroe – żujących gumę balonową, w 2022 roku pozwał 399 firm, które miały naruszyć jego prawa autorskie. Większość z nich sprzedawała nielegalnie reprodukcje jego obrazów bądź produkty, na których zostały nadrukowane ilustracje jego autorstwa.

Moebius wielokrotnie zaznaczał, że firmy te dołożyły „wszelkich starań, by uniknąć odpowiedzialności i konsekwencji przed swoim działaniem w ramach których podrabiały jego prace”. Niemiec ma jednak powody do radości – sąd w USA zdecydował bowiem, że należy mu się gigantyczne odszkodowanie.

Niemiecki artysta otrzyma odszkodowanie w wysokości 120 milionów dolarów

Jak informuje serwis Artnet News, Sąd Dystryktowy dla Północnego Dystryktu Illinois uznał, że łącznie za naruszenie praw autorskich, Michaelowi Moebiusowi należy się aż 120 milionów dolarów odszkodowania. W oświadczeniu przedstawiciele prawni twórcy podkreślili, że „to największa kwota kiedykolwiek przyznana żyjącemu i niezależnemu artyście”.

Moebius w rozmowie z Artnet News podkreślił, że cieszy się z decyzji sądu, ale jednocześnie przyznał, że sprawa dużo go kosztowała. – To tylko wierzchołek góry lodowej. Liczba naruszeń jest szalona. Jeśli wpisze się w Google hasło „Marilyn Bubblegum”, 99 procent wyświetlonych wyników to podróbki mojej pracy – stwierdził. – W ciągu dziesięciu lat pracy miałem do czynienia z setkami tysięcy naruszeń praw autorskich i podróbek moich dzieł sztuki – dodał.

Decyzja sądu, kończąca sprawę, zapadła po tym, jak Moebius złożył wniosek o wydanie decyzji w trybie zaocznym przeciwko trzem firmom, których przedstawiciele nie stawili się przed sądem. „Żaden z pozwanych nie udzielił odpowiedzi ani nie stawił się w sądzie, a czas na udzielenie odpowiedzi upłynął. Zarzuty skargi są niepodważalne i uznaje się je za przyznane” – napisał sędzia argumentując swoją decyzję. Sąd zaznaczył także w swoim ostatnim wyroku, że „na stałe zakazuje dalszej sprzedaży jakichkolwiek produktów z pracami Moebiusa bez jego zgody”.

Dziewięć z pozwanych przez Moebiusa firm miało zawrzeć z nim ugodę.

Kopiowanie dzieł Michaela Moebiusa na wielką skalę

Zdaniem prawników niemieckiego artysty, wyrok jest dowodem na „wysoki popyt na dzieła Moebiusa”. Jak podkreślili, „sprawa ma również przełomowe znaczenie, jeśli chodzi o ochronę oryginalnych dzieł sztuki i własności intelektualnej”.

Sam Moebius podkreśla zaś, że „ma nadzieję, iż jego zwycięstwo pomoże zainspirować innych artystów do obrony swoich praw”.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy niemiecki artysta wygrywa tego rodzaju batalię prawną – sąd już trzy razy orzekł na korzyść ilustratora w tego rodzaju sprawach. Według doniesień medialnych w czerwcu zostaną złożone kolejne pory w sprawie kopiowania prac Michaela Moebiusa. Do tego czasu prawnicy artysty będą weryfikować, czy pozwane firmy wypełniają swoje zobowiązania zgodnie z decyzją sądu.

Szacuje się, że oryginalne dzieła Moebiusa z Marilyn Monroe i Audrey Hepburn z gumą balonową warte są około dziesięć milionów euro za sztukę. W sumie artysta namalował z gumą balonową już około 35 celebrytów. Jednym z największych fanów i kolekcjonerów jego sztuki był wydawca magazynu „Playboy”, Hugh Hefner.

rp.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi