Dzięki PiS stała się milionerką. Teraz PZU wynajmuje dla niej służbowe mieszkanie

Małgorzata Sadurska znalazła się w pierwszej dziesiątce listy milionerów dobrej zmiany. „Zarabia miliony i jeszcze wyciąga co miesiąc pieniądze na służbowe mieszkanie” – oburzają się nasi informatorzy z PZU.

Małgorzata Sadurska, która zasiada w zarządzie PZU, zarobiła w 2022 r. 2 mln 362 tys. zł. To najwięcej w całym jego ośmioosobowym składzie. Dane za 2023 r. jeszcze się nie ukazały. Ze sprawozdania o wynagrodzeniach wynika, że w ramach dodatkowych zysków (pieniężnych i niepieniężnych) przyznano Sadurskiej 69 tys. zł na szkolenia i 242 tys. opisane jako „pozostałe świadczenia”.

Jak wskazano w raporcie, w tej drugiej kwocie mieszczą się „np. opłaty za wynajem mieszkania, świadczenia medyczne”, ale dokładnie nie wiadomo, na co te pieniądze zostały wydane. Małgorzata Sadurska otrzymała w ramach świadczeń najwięcej ze wszystkich członków zarządu. Jak twierdzą nasi informatorzy z PZU, to dlatego, że ma wynajmowane przez spółkę mieszkanie w Warszawie.

– Z całego zarządu tylko ona ma opłacane służbowe mieszkanie – zapewnia nasz rozmówca ze spółki. Jak dodaje, w kontraktach jest zapisane, że jeśli ktoś jest zameldowany poza Warszawą, to mieszkanie mu przysługuje. – Zaklepała to sobie u prezes Kozłowskiej-Chyły, która wyraziła na to zgodę. To skandal, bo Sadurska zarobiła w rok ponad 2 mln zł, a od 2017 r. jeszcze ma opłacane mieszkanie, ok. 4 tys. zł miesięcznie – oburza się nasz informator.

Zapytaliśmy biuro prasowe PZU o tę sprawę, ale nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Małgorzata Sadurska też nie odpowiedziała na wysłane do niej pytania: od kiedy PZU wynajmuje dla niej służbowe mieszkanie? W jakiej dzielnicy Warszawy i za jaką kwotę? Czy skoro związała się kilka lat temu zawodowo ze stolicą, to nie ma tu własnej nieruchomości.

Sadurska: miała być niezależna i spokojna

Małgorzata Sadurska trafiła do zarządu PZU 13 czerwca 2017 r. po odejściu z funkcji szefowej kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. Od urodzenia związana jest z Puławami i prawdopodobnie tam ma zameldowanie, więc teoretycznie prawo do służbowego mieszkania od PZU jej przysługuje.

Skończyła prawo na UMSC w Lublinie, ale nie zrobiła aplikacji. „Kiedy w 2000 r. kończyłam studia, to sporo moich znajomych lądowało na bezrobociu, a ja chciałam być niezależna i spokojna, więc zaczęłam szukać pracy” – mówiła w rozmowie ze mną w 2015 r.

Tak dobrze opłacanej jak przez ostatnie lata w PZU nie miała nigdy. Po studiach zaczepiła się w Urzędzie Pracy w Lublinie, szybko awansowała na kierownika działu prawnego. Mając 26 lat, zasiadła w zarządzie powiatu puławskiego i wtedy wstąpiła do PiS. Przełknęła porażkę w eurowyborach, ale później się zawzięła i od 2005 r. przez dziesięć lat była posłanką. Od zawsze z tym samym prostym sloganem: „Jestem tam, gdzie mnie potrzebują”. W 2015 została szefową kancelarii prezydenta i po dwóch latach przeszła do PZU.

Wpłacała na konto PiS

Prawdopodobnie wciąż należy do PiS. Kiedy w 2015 r. zostawała szefową kancelarii prezydenta, pytałam ją, czy zgodnie z dobrym zwyczajem zamierza oddać partyjną legitymację. Odpowiedziała, że „to byłaby niepotrzebna manifestacja, jesteśmy dumni, że pochodzimy z PiS”. Oddając wtedy mandat poselski, zrezygnowała tylko z szefowania puławskim strukturom partii.

Małgorzata Sadurska znalazła się w pierwszej dziesiątce listy milionerów dobrej zmiany przygotowanej przez wp.pl. W latach 2017–22 PZU wypłaciło jej świadczenia o łącznej wartości 9 mln 316 tys. zł. Jak ujawniliśmy w „Polityce”, w 2022 r. wpłaciła, tak jak kilku innych członków zarządu PZU, na czele z prezes Kozłowską-Chyłą, 45 tys. zł na konto PiS.

Zarząd PZU zwołał Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie na najbliższy czwartek 15 lutego. W porządku obrad są zmiany w składzie rady nadzorczej. Wyłoniona rada odwoła obecny zarząd i powoła nowy, w tym prezesa.

polityka.pl

Podziel się

Jedna odpowiedź

  1. Świetny artykuł. Byłem bardzo zadowolony, że wyszukałem ten artykuł. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na ten temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Koniecznie będę polecał to miejsce i częściej wpadał, by przejrzeć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi