EuCO zalega klientom 37 milionów złotych. Śledztwo w toku

– W świetle zebranych dowodów zachodzi uzasadnione podejrzenie przywłaszczenia, przez Europejskie Centrum Odszkodowań S.A. i osoby reprezentujące spółkę, przyznanych świadczeń odszkodowawczych grupie ponad 3500 osób (klientów spółki), a łączna kwota zaległości wynosi ponad 37 milionów złotych – informuje prokurator Anna Zimoląg, rzeczniczka prasowa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

Ofiary legnickiej spółki to często osoby schorowane, po wypadkach, w trudnej sytuacji życiowej. EuCO zagarnęło kwoty z ubezpieczeń i odszkodowań, które powinny służyć ich leczeniu czy rehabilitacji. W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu sukcesywnie przyjmowane są zawiadomienia o przestępstwie od pokrzywdzonych z terenu całego kraju.

– Dotyczą zarówno wypadków niewypłacenia klientom spółki świadczeń w całości, jak i wypłacania ich jedynie w części – precyzuje prokurator Anna Zimoląg.

Śledztwo w sprawie Europejskiego Centrum Odszkodowań ma już półtoraroczną historię, ale dotąd nikomu nie postawiono zarzutów. Wszczęto je 14 października 2022 r. w Prokuraturze Rejonowej w Legnicy. Na początku dotyczyło pojedynczego przypadku: dokonanego w 2022 roku przywłaszczenia, z góry powziętym zamiarem, pieniędzy na szkodę jednego z klientów spółki. Chodziło o co najmniej 500.073,30 zł, należne ubezpieczonemu, które Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. w Warszawie przelał na konto Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A. w Legnicy, występującego w roli pełnomocnika osoby poszkodowanej.

Zarządzeniem Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu z dnia 13 stycznia 2023 r. śledztwo zostało przejęte do dalszego prowadzenia przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu 1 Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej. Wszystkie czynności w tej sprawie prowadzi nadzorowana przez prokuraturę Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu.

Nieprawidłowości w działalności EuCO zaniepokoiły też w końcu Komisję Nadzoru Finansowego, która złożyła w tej sprawie osobne zawiadomienie do prokuratury.

– W okresie od 1 lutego 2024 r. do 6 lutego 2024 r. przeprowadzono przeszukanie w siedzibie Europejskiego Centrum Odszkodowań S.A. w Legnicy przy ul. Św. Maksymiliana Kolbe 18, w którego toku zabezpieczono m.in. obszerną dokumentację finansowo – księgową spółki oraz umowy o dochodzenie roszczeń dotyczące 3500 wierzycieli, zawarte na przestrzeni ostatnich trzech lat. Aktualnie trwa analiza zabezpieczonych materiałów i dotychczas nie przedstawiono jeszcze nikomu zarzutów – informuje prokurator Anna Zimoląg.

Spółka Europejskie Centrum Odszkodowań EuCO S.A. w Legnicy to jedna z największych kancelarii odszkodowawczych w Polsce, notowana na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Istnieje i kontynuuje działalność, choć pod koniec 2022 roku znalazła się na skraju upadłości. Sąd Rejonowy w Legnicy zgodził się na jej restrukturyzację, uznając, że to jedyny sposób na zaspokojenie roszczeń wierzycieli EuCO.

Klienci EuCO zostali ograbieni z pieniędzy i borykają się z licznymi problemami: zdrowotnymi, bytowymi. Założyciele EuCO w tym czasie obracali się w towarzystwie celebrytów i opływali w luksusy. Krzysztof L., który do niedawna był prezesem firmy, kupował luksusowe nieruchomości i drogie samochody, a Maciej S. chwalił się wyjątkowym jachtem. Organizowali wystawne gale, na których brylowali jako ludzie sukcesu. Zgarniali też nagrody za działalność charytatywną i regularnie bili rekordy przy licytacjach Złotych Serduszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co budowało markę EuCO i wzbudzało zaufanie klientów.

tulegnica.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi