Koniec z wyłudzeniami odszkodowań?

Brytyjski rząd ogłosił plan walki z wyłudzeniami odszkodowań za uraz szyi (whiplash) w wypadkach komunikacyjnych, które doprowadzają do znaczącego wzrostu stawek ubezpieczeń samochodowych. Według danych firm ubezpieczeniowych wypłaty odszkodowań za uszczerbek na zdrowiu w wyniku wypadku powodują wzrost średniego ubezpieczenia samochodowego o około 90 funtów rocznie. Dużą część zgłaszanych urazów stanowią właśnie urazy szyi – whiplash, które zdaniem specjalistów, mogą być symulowane lub przesadzone. Właśnie dlatego rząd zamierza zwalczać wyłudzanie odszkodowań za ten uraz.

Wprowadzenie licencji dla lekarzy

Brytyjskie Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło rozpoczęcie konsultacji na temat utworzenia specjalnych komisji lekarskich, które byłyby w stanie postawić trafniejszą diagnozę. Lekarze-orzecnicy musieliby posiadać specjalne akredytacje. Drugim elementem walki z wyłudzeniami odszkodowań ma być zmiana przepisów, która pozwoli firmom odszkodowawczym kwestionować fałszywe wnioski o odszkodowanie.

Ministerstw proponuje nawet wprowadzenie obowiązku rozpatrywania spraw o odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu o wartości od 1 tysiąca do 5 tysięcy przez sądy typu small claim court.

Kontrowersje

Według danych stowarzyszenia ubezpieczycieli brytyjskich – Association of British Insurers (ABI) w roku 2011 złożono w UK ponad pół miliona wniosków o odszkodowanie związane z urazem szyu, z czego 10 % zostało uznanych za fałszywe.

Z jednej strony dziwić może tak duża liczba urazów szyi, która oznaczałaby, że Brytyjczycy mają najsłabsze szyje i karki w Europie, ale z drugiej strony rodzą się wątpliwości, czy nowy system nie zamknie wielu poszkodowanym drogi do sprawiedliwości i odszkodowania finansowego. Jeśli nowe przepisy weszłyby w życie, sam poszkodowany musiałby ponosić koszty sprawy sądowej w small claim court, co spowoduje, że osoby w trudnej sytuacji finansowej zrezygnują ze strania się o odszkodowanie i będę podwójnie poszkodowane.

Rządowe konsultacje w tej sprawie mają potrwać do marca i to one przesądzą o ostatecznej decyzji w sprawie odszkodowań za urazy szyi, odniesione w wypadkach komunikacyjnych.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi