Rodzeństwo Aleksandra Szczygły, który zginął w katastrofie smoleńskiej, ma otrzymać po 60 tys. zł zadośćuczynienia

Maj 13th, 2014 | By | Kategoria: Aktualności

Po 60 tys. zł zadośćuczynienia ma wypłacić MON trojgu rodzeństwa Aleksandra Szczygły, b. ministra i szefa kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie prezydenckiego tupolewa 10 kwietnia 2010 r. – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. O zadośćuczynienie od ministerstwa wystąpiły do MON dwie siostry i brat Szczygły (miał on jeszcze dwoje rodzeństwa). Żądali po 250 tys. zł, czyli tyle, ile skarb państwa wypłacał najbliższym pozostałych 95 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Prokuratura wojskowa wnosiła o oddalenie powództwa

Jak wskazywali w piśmie procesowym do warszawskiego sądu, Aleksander Szczygło nie był żonaty, nie miał też już rodziców, zatem to ich należy w tej sprawie uznać za najbliższą rodzinę.

Pozwane Ministerstwo Obrony uznało, że zadośćuczynienie nie należy się rodzeństwu, i występująca w imieniu resortu Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa wnosiła o oddalenie powództwa.

Dziś sąd ogłosił wyrok: powództwo sióstr i brata Szczygły uwzględnił częściowo, zasądzając każdemu z powodów po 60 tys. zł zadośćuczynienia. Jak mówiła w ustnym uzasadnieniu orzeczenia sędzia Bożena Chłopecka, każda sprawa o zadośćuczynienie powinna być oceniana z osobna.

– Bez wątpliwości powodowie byli szczególnie związani z bratem – zauważył sąd, który uznał, że w postępowaniu dowodowym wykazano, iż relacje rodzeństwa były naprawdę „bliskie, ciepłe i przyjacielskie”. – Brat pomagał rodzinie, więc sąd uznał, że zadośćuczynienie powinno być zasądzone; w wysokości 60 tys. złotych dla każdego – dodała sędzia Chłopecka.

Nie wiadomo, czy będzie apelacja

Wyrok jest nieprawomocny. Nie wiadomo, czy zostanie zaskarżony apelacją powodów lub pozwanego, bo na jego ogłoszeniu nie było nikogo występującego w imieniu rodziny Szczygłów. Radca prokuratorii Mariusz Czyżewski podkreślił, że to MON musi podjąć decyzję, co dalej w sprawie – a zrobi to, gdy zapozna się z pisemnym uzasadnieniem wyroku.

Aleksander Szczygło (ur. 1963 r.) był warmińsko-mazurskim posłem na Sejm trzech kadencji, szefem Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego, ministrem obrony narodowej i szefem BBN. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem wraz z 95 innymi osobami, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim i jego małżonką.

Tagi: ,

Komentarze są zablokowane.

Skomentuj