Droższe ubezpieczenie samochodu za mandaty. Sejm przyjął ustawę

– Celem nowych przepisów jest powiązanie mandatów i punktów karnych ze składkami za ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. To jeden z postulatów zgłaszanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń, który ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego – komentuje Łukasz Kulisiewicz, ekspert PIU.

Zaznacza, że to rozwiązanie ma działać przede wszystkim prewencyjnie. Kierowcy, mając świadomość, że mandaty i punkty karne mogą wpłynąć na ich składkę za OC, będą jeździć bezpieczniej.

– Dostęp do takich danych z pewnością przełoży się na poprawę bezpieczeństwa na drogach oraz pozwoli firmom ubezpieczeniowym precyzyjniej dopasować wysokość składki do potencjalnej szkodowości danego właściciela pojazdu – mówi Bartosz Olszycki, dyrektor departamentu produktów komunikacyjnych w Warcie. Jego zdaniem trudno obecnie precyzyjnie prognozować, jak liczba przewinień w ruchu drogowym wpłynie na wysokość składki za polisę komunikacyjną. Ważny będzie bowiem również rodzaj przewinienia. – Bez wątpienia największe zwyżki, sięgające nawet setek procent, mogą dotyczyć mandatów za jazdę po alkoholu, drastycznego przekraczania prędkości w terenie zabudowanym czy wyprzedzania na pasach – uważa dyr. Olszycki.

– To zdecydowanie dobra zmiana – ocenia Monika Leżyńska, dyrektor zarządzająca pionem rozwiązań dla klienta detalicznego UNIQA. Także ona zwraca uwagę, że wpływ na składki będzie uzależniony przede wszystkim od typu wykroczeń, a w mniejszym stopniu od ich liczby. – Klient z jednym wykroczeniem za nieprawidłowe parkowanie raczej nie musi obawiać się wzrostu składek, ale recydywiści z powodu zbyt dużej prędkości, w szczególności w terenie zabudowanym, czy w związku z prowadzeniem pojazdu pod wpływem alkoholu albo środków odurzających powinni oczekiwać wzrostów o co najmniej kilkadziesiąt procent – zapowiada. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

rp.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi