Znów o Euco krytycznie w Gazecie Wyborczej

Gru 10th, 2009 | By | Kategoria: Aktualności, Artykuł Główny

Rodzeństwo – Zdzisław (71.l) i Józefa (64 l.) zostało przywiezione na oddział intensywnej terapii sieradzkiego szpitala w stanie krytyczny. Była jesień 2007 r. Mieli połamane kończyny, poprzebijane płuca. To efekt wypadku samochodowego, w którym uczestniczyli. W Szpitalu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego rodzeństwem zajmowała się pielęgniarka Ilona Z. Gdy przechodzili rekonwalescencję, tłumaczyła im, że jest świetna firma, która wywalczy dla nich odszkodowanie. A tak się złożyło, że ona może pomóc bo jest jej agentką, a o wszystkim wie dyrekcja szpitala. Pielęgniarka odradzała pójście do drogich adwokatów. Proponowała podpisanie umowy, „aby jak najszybciej dostali pieniążki”. Pielęgniarka nachodziła już nawet, gdy opuścili szpital. Wreszcie się zgodzili. Firmą, w której dorabiała Ilona Z., było Europejskie Centrum Odszkodowań z Legnicy, ale działające w całej Polsce.

PZU na podstawie dokumentacji lekarskiej przyznało obojgu tzw. kwotę bezsporną z polisy OC sprawcy wypadku – 90 tys. zł. Rodzeństwo nie wiedziało, że wystarczyło, aby którekolwiek z nich wysłało do PZU zgłoszenie szkody. A tak z 90 tys. odszkodowania firma EuCO zatrzymała dla siebie 36 tys. zł prowizji. Pielęgniarka dostała 4 tys.

Czy to etyczne, aby takie umowy podsuwać ciężko rannym? Urabiać ich tuż po wypadkach? – pytam rzecznika EuCO.

– Do zawarcia każdej umowy dochodzi w przypadku zgodnego oświadczenia woli obydwu stron. Skoro jest wola ze strony zleceniobiorcy na dochodzenie roszczeń w jego imieniu przez EuCO, to w naszej ocenie niezwłoczne przystąpienie naszych specjalistów do działań mających na celu dochodzenie należności od towarzystw ubezpieczeniowych jest pełni etyczne – mówi Damian Kuraś, rzecznik prasowy firmy.

– Jak zobaczyłem, co ci starsi ludzie podpisali, złapałem się za głowę – mówi mecenas Stefan Lewicki, łódzki adwokat, który walczy w sądzie o unieważnienie umowy. – Pielęgniarka podpisała z ofiarami umowy gwarantujące firmie zysk 30 proc. plus VAT za uzyskanie odszkodowania. Mogli zrobić to sami i dostać całą kwotę.

Choć EuCO w umowie zobowiązało się walczyć o jak najwyższe odszkodowanie, to dopiero po oddaniu sprawy do sądu przez Lewickiego rodzeństwo dostało dodatkowe 100 tys. zł odszkodowania i dożywotnie renty.

– Ta sprawa uświadomiła mi, że tego typu firmy nie robią dla ofiar wszystkiego, co powinny. Nie oddają spraw do sądu, nie walczą o jak najwyższe zadośćuczynienie, renty. Chodzi im chyba tylko o to, aby wysłać formularz, wziąć to, co proponuje ubezpieczyciel, i zgarnąć prowizję – mówi Lewicki. – Nie muszę dodawać, że firmy ubezpieczeniowe są zachwycone takim załatwieniem sprawy.

A umowę z firmą odszkodowawczą rozwiązać jest praktycznie nie sposób. Niektóre z zapisów tej, którą podpisało rodzeństwo: ofiara nie może bez zgody EuCO podejmować żadnych czynności, to EuCO odbiera odszkodowanie, ofiara tego zrobić nie może, EuCO zabiera od 30 do 40 proc. wywalczonej sumy odszkodowania, EuCO zabiera sześć miesięcznych rent (gdyby udało mu się je wywalczyć), EuCO zabrania ofierze podpisania ugody, porozumienia czy negocjacji.

To dlatego mec. Lewicki postanowił walczyć dalej. Skierował sprawę do sądu przeciwko EuCO. Argumentuje: – To jest spółka, a spółka nie może reprezentować osób fizycznych przed sądem. Tymczasem podpisują umowy o dochodzenie roszczeń, choć robić tego nie mogą.

Lewicki liczy na to, że sieradzki sąd przychyli się do jego wniosku i uzna umowę zawartą z rodzeństwem za nieważną. – Doszło też do nadużycia zaufania, bo pielęgniarka informowała ofiary, że działa z ramienia dyrekcji, dla ich dobra. Gdyby sąd uznał, że umowa jest nieważna z mocy prawa, otworzyłoby to drogę innym ofiarom do walki z tego typu praktykami firm – mówi adwokat.

Sprawa toczy się już przed sądem. Lewicki powołał na świadka pielęgniarkę Ilonę Z. (przeszła już do konkurencyjnej firmy). Kobieta zeznała, że dyrekcja szpitala wiedziała, że razem z inną pielęgniarką są agentkami EuCO od 2007 r. Że umowy miały podpisywać na 30 proc. prowizji, a im więcej podpisanych umów zbiorą, tym tym więcej same dostaną.

„Po sporządzeniu 6-15 umów miałam (Ilona Z.) otrzymać 15 proc. kwoty należnej pozwanemu (EuCO), po zawarciu 15-25 umów miałam otrzymać 20 proc. tej sumy” – czytamy w protokole sądowym z kwietnia tego roku.

Pielęgniarka opowiadała też o szkoleniach agentów EuCO, w których uczestniczyła w Starachowicach. Przyznała przed sądem, że była ich tam ponad setka z całej Polski i że były to „osoby zatrudnione w placówkach służby zdrowia”.

Doktor Dariusz Kałdoński, dyrektor sieradzkiego szpitala ,nie widzi w tych praktykach nic złego.

– Nie wiem, czy nas o tym powiadomiła, ale jak nie, to nic się nie stało. Słyszałem o takich formach współpracy z firmami przez pracowników służby zdrowia, a nawet rzeczników praw pacjenta, którzy działają w każdym szpitalu – mówi dyrektor. – Nie ma podstaw prawnych, aby im tego zabronić. Przecież takie pielęgniarki działają dla dobra pacjentów.

Ile w sumie pielęgniarek i lekarzy pracuje dla EuCO? Damian Kuraś odpowiedział mailem: – EuCO nigdy nie prowadziło rekrutacji w placówkach służby zdrowia, a szkolenia nie są adresowane do konkretnej grupy zawodowej. EuCO współpracuje obecnie z około 10 tys. agentów, którzy reprezentują różne środowiska.

Źródło: Gazeta Wyborcza

100 komentarzy
Skomentuj »

 1. Wpis ewidentnie zamieszczony przez źle nastawioną konkurencję.

  Euco istnieje 6 lat. Po sześciu latach od zakończenia opisanej sprawy (ile trwało postępowanie?) zgłosił się PRZYPADKOWO ktoś z innej firmy (nie chce Pan podać jakiej bo będzie wiadomo na czyje zlecenie wpisał Pan tego posta), zdążył przeprowadzić postępowanie sądowe i dodatkowe negocjacje z PZU, które od razu zgodziło się na wypłatę 250 tys. a po rzekomych negocjacjach zgodziło się na podniesienie kwoty odszkodowania o 60%!!! Nieudolne kłamstwo.

  Uprzedzam, że za publikowanie kłamstw i oszczerczych opinii zgodnie z art. 212 kk oraz art 24 kc grożą kary pozbawienia wolności. Proszę liczyć się z konsekwencjami takich wpisów jak powyżej. Każde działanie w sieci zostawia ślady i nie pomoże Panu pozorna anonimowość.

 2. Widać, że Pan Adam nie wytrzymał ale bardzo dobrze ponieważ pisanie prawy o firmie EUCO nie jest zakazane. Ta firma oszukuje ludzi, niczego tak naprawdę nie załatwia a to co załatwia to jakieś ochłapy rzucone biednym ludziom. Tak jest prawda i to wie każdy kto zetknął się z tą oszukańczą firmą.

  ODRADZAM WSZYSTKIM KONTAKTY Z TĄ FIRMĄ
  EUCO TO SĄ OSZUŚCI I NAPRAWDĘ LEPIEJ NIE MIEĆ Z NIEMI ŻADNEGO DOCZYNIENIA

  ZRESZTĄ PANIE ADAMIE PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ CZY GAZETY KTÓRE PISAŁY O PRZEKRĘTACH EUCO ZOSTAŁY JUŻ UKARANE? DLACZEGO PRACOWNICY EUCO PŁACA ŁAPÓWKI ZA ADRESY?

  ODRZADZAM EUCO WSZYSTKIM
  NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ!!!

 3. Oj, co za czujność na posterunku 🙂 Zasługuje Pan na swoją zapłatę za spamowanie i kolejny oszczerczy post. Oczywiście, że nie jest zakazane pisanie o firmie. Jeśli ma Pan problem ze zrozumieniem cytowanych przepisów czy choćby mojego poprzedniego posta to współczuję, bo przebudzenie może sporo kosztować. Pan nie pisze o faktach tylko rzuca oskarżenia bez poparcia żadnym dowodem.
  Ile Panu płacą za szkalowanie konkurencji? Warto narażać się dla kilku groszy?

  Mam podstawy by pytać ponieważ EuCO wykonało dla mnie dobrą pracę wywalczając godne odszkodowanie po wypadku i doskonale wiem jak działają. Mam wobec tej firmy dług wdzięczności bo otrzymałem więcej wsparcia niż mogłem się spodziewać.

  Gdyby fakty przemawiały przeciwko EuCO firma zostałaby dawno ukarana. Tymczasem działa najskuteczniej na rynku i gdybym miał złudzenia, że potrafi Pan czytać ze zrozumieniem poleciłbym odpowiednie niezależne raporty, zresztą dostępne w sieci. Obawiam się jednak, że pogrążony w bezmyślnym spamowaniu nie znajdzie Pan czasu na zapoznanie się z faktami, bo po co – płacą za pisanie nieprawdy po co szukać rzetelnych informacji?

  Nie zamierzam z Panem więcej dyskutować. Wydaje się Pan nie mieć o tym pojęcia ale każdy wpis w sieci pozostawia ślady – jeśli trzeba można dowiedzieć się jaki jest Pana nr IP, system operacyjny, przeglądarka, skąd Pan trafił na to forum, gdzie Pan mieszka i dla kogo Pan pracuje. Będzie wstyd kiedy firma, która zleca Panu wypisywanie kłamstw i oszczerstw będzie zmuszona do publikacji oficjalnych przeprosin.

  Gdybym był właścicielem lub pracownikiem EuCO to właśnie bym zrobił. Zresztą zaproponuję to jeszcze dziś agentowi, który prowadził moją sprawę.

 4. Teraz dopiero dostrzegłem – cała ta strona jest poświęcona oczernianiu EuCO i reklamie konkurencji. Temat jest prosty.
  Jeśli ktokolwiek uwierzy w te kłamstwa publikowane na takiej „obiektywnej” stronie będzie idiotą.

 5. Pan Adam nie jest sędzią aby mówić co prawdą a co kłamstwem 🙂 to po pierwsze!
  Oczernił sam siebie bo kto przezywa ten tak sam się nazywa definicja z dzieciństwa. 😉

  Każdy ma prawo do własnego wyboru a nakazywanie i nazywanie kogoś idiotą to już w TV widziałem podczas SEJMU.

  Tak naprawdę to nie ma tu informacji komu wierzyć a komu nie. Każdy ma prawo wypowiedzi ale kto się wypowiada i jaki ma w tym interes bądź ciekawość zawsze zostanie tajemnicą.

  Dodam że sam trafiłem tu całkiem przypadkiem bo szukam firmy bądź kogoś kto mnie pokieruje w odszkodowaniu.

 6. „Dodam że sam trafiłem tu całkiem przypadkiem bo szukam firmy bądź kogoś kto mnie pokieruje w odszkodowaniu.” tyle wystarczy, żeby wiedzieć, że to nieprawda. Po co się pan tłumaczy? Zwyczajnie odpowiada pan na poprzednie posty pod innym nickiem. Nikogo z zewnątrz nie interesowałaby taka dyskusja i orzekanie do czego inny dyskutant ma prawo. Głupi, infantylny komentarz tylko to potwierdza.

  Oczywiście, ze każdy ma prawo do swego wyboru natomiast oczernianie i wypisywanie ewiedentnych kłamstw jest ścigane na mocy prawa. Proszę mnie nie prowokować do udowodnienia tego. Pan nie pisze o „wyborze”, pan wprost nazywa firmę „oszustami”, proszę przeczytać własne wpisy powyżej jeśli pan zapomniał. Pan nie realizuje „prawa do wypowiedzi” tylko nieuczciwie naraża konkretną firmę na straty w wyniku zamieszczania oszczerczych, pozornie anonimowych komentarzy.

  ” kto się wypowiada i jaki ma w tym interes bądź ciekawość zawsze zostanie tajemnicą” – pan chyba naprawdę dziecinnie wierzy, że nie zostawia śladów w sieci…

  Przy tym popełnia Pan błędy logiczne, semantyczne i co najgorsze: gramatyczne. Zaniża pan poziom dyskusji. Osobom na poziomie wystarczy to do oceny pańskich opinii.

  P.S. Dodam, że oczywiście to nie ja, Adam wpisałem tego posta 😀 proszę spojrzeć na podpis, jestem tu tylko przypadkiem 🙂

  W przeciwieństwie do anonimowych oczerniaczy mogę przyznać się wprost – bronię EuCO i pozytywnych opnii na jego temat w geście wdzięczności za rewelacyjne załatwienie mojego tematu. Jestem informatykiem, pracuję przy komputerze i wszedłem tu świadomie. Moje IP i inne ślady są do odczytania przez administratora strony. Nawet jeśli pozostawię tu pięćdziesiąt postów o treści „EuCO jest fajne”, EuCO jest be”, „tere fere kuku” każdy podpisany innym imieniem to każdy sąd udowodni, że pisałą je ta sama osoba. Panie Rafale, proszę odejść z honorem i nie ośmieszać się więcej.

 7. Dlaczego administrator cenzuruje moje wpisy a pozostawia te krytyczne?

 8. Nie trzeba być sędzią, żeby odróżnić prawdę od kłamstwa: ot choćby Pańskie zastrzeżenie po poście będącym kontynuacją polemiki zawartej w poprzednich postach:
  „Dodam że sam trafiłem tu całkiem przypadkiem bo szukam firmy bądź kogoś kto mnie pokieruje w odszkodowaniu.” – oraz inny podpis, świadczą o tym, że nie jest Pan tym, za kogo się podaje a pracuje dla konkurencji EuCO.

  Robi Pan to na tyle nieudolnie i infantylnie, że osobiście nie zatrudniłbym Pana w tej roli i dziwię się, że ktoś chce korzystać z Pańskich usług w tej materii.

  Każdy ma prawo do wypowiedzi ale Pan się nie wypowiada, Pan oczernia konkurencję podając się za kogoś innego niż jest.

  Jeśli Panu wydaje się, że to KTO pozostawia wpisy pozostanie tajemnicą to powtarzam: dla sądu nie jest żadnym problemem uzyskanie takich informacji. Prawdopodobnie ujdzie to Panu na sucho, bo rozmawiałem z agentem, który odpowiedział: „Psy szczekają, karawana jedzie dalej.” i dodał, że sieć pełna jest szczekających psów. Podesłał mi także ciekawego linka:
  http://www.parkiet.com/artykul/7,1045865.html

  Proszę więc sobie smażyć czarny pijar do woli. Fakty jakie są każdy widzi.

 9. A ja zauważyłem coś ciekawego.

  Oto adres firmy, właściciela tej strony – odszkodowania.info.pl

  „HYBRYDA” Sp. z o.o.
  ul. Woj. Pol. 13
  58-200 Dzierżoniów
  a to adres firmy Marshal będącej konkurencja z tego co widzę dla Euco –
  „MARSHAL” Sp. z o.o.
  ul. Woj. Pol. 13
  PL 58-200 Dzierżoniów

  Co więcej. Zwróciłem już na to uwagę wcześniej, parę miesiecy wcześniej i parę tygodni też. Gdzie są te moje posty? Prawda w oczy kole?

  Nic nie skomentuję. Wierzę, że czytelnik idiota nie jest 🙂

 10. euco-poprostu zalezy im na zdobyciu jak najwiecej kasy dla siebie;klient sie nie liczy

 11. ktoś – jak dziecko bazgrzące na ścianie koniecznie, musi zagrać na nosie. Dziękuję i pozdrawiam imieniu adresatów 🙂

 12. ktosiu widzę, że jesteś solidnie zorientowany. Firmy z tej branży żyją z prowizji. więc jak załatwią dla siebie kase to nolens volens załatwią ją dla klienta 🙂

 13. Każdy mówi o wysokich prowizjach + vat. jest to śmieszne Vat jest Wszędzie i zawsze trzeba go zapłacić. 40 % to skrajne przypadki zawszę można negocjować na 25 %. Wiem dobrze jak działają firmy odszkodowań. nie będę mówić jaka jest najlepsza która czego nie ma. Do wiadomości ludzi którzy nie mają o tym pojęcia a mówią bardzo dużo. Firmy nie przekupują lekarzy!!! Agenci na własną rękę odnajdują poszkodowanych, teraz sami pomyślcie gdzie mają ich szukać no i jak?? Muszą znaleźć źródło informacji czy to źle?? moim zdaniem nie ponieważ tysiące ludzi nawet nie wiedziało by że należy im się odszkodowanie z polisy OC. Lekarze hmm z tego co wiem to nie chcą współpracować i takimi instytucjami kiedyś było pare afer ale na tyle placówek medycznych to jest nic. Mnie nawet nie obchodzi co jakich pismak namaże w artykule, pomyślcie sami oni wyciągają własne wnioski na zadane pytanie. np Czy można szukać kontaktów w szpitalach? odpowiedz: my tego zabronić nie możemy, jak masz znajomości prosze bardzo… a potem w artykule pisze że przekupują lekarzy. Każdy reporter chce zrobić dobry artykuł wiec wyolbrzymia wszystko.
  Ktoś napisał że firma XXXX chce szybko wyrwać kasę i zarobić. To chyba dobrze że szybko i dużo, Chcą zarobić to logiczne taka praca za darmo mają robić?? Nie przeszkoleni Agenci… Zadaniem Agenta jest odnalezienie poszkodowanych i podpisaniu umowy i wysłaniu do firmy. Agent nie powie ci ile masz uszczerbku na zdrowiu od tego jest lekarz orzecznik. Agent nie powie ci ile można wyrwać kasy od tego jest specjalista w centrali . Dlatego Agenci są szkoleniu pod kierunkiem odnajdywaniu poszkodowanych i wypełnianiu dokumentów. Co jest jeszcze dobre na tym forum Firma XXXX to oszuści nie płacą ble ble ble…. ale są jedną z największych w Polsce i są również po za nią… A jeszcze wracając wstecz Łapówka mocne słowo i przetko brzmi, a jakbyśmy użyli wynagrodzenie za polecenie?? od razu inaczej. Nie ma co się łudzić nikt nic nie robi bez interesownie i każdy coś chce w zamian. nie ma co mówić że jakaś jedna firma płaci za adress tak robią wszystkie czy to źle?? Co nam daje że pełno różnych firm do nas dzwoni, Denerwujące ?? Ja bym zaprosił każdego z tych firm agenta i nabrał dzięki temu rozumu poznał wszystkie oferty i dowiedział sie co jaka firma ma albo czego nie ma.
  Mogę dać parę rad o co pytać i jak pytać.
  Lekarz orzecznik Kto za niego płaci nawet przy przegranej sprawie.
  Czy firma podpiszę ugodę za mnie i bez mojej zgody? jak wygląda ta procedura?
  kiedy nie zgodzę się na zawarcie ugody z firmą i chce iść do sądu. Jak wyglądają wtedy koszty ile co i jak (przy wygranej i przegranej sprawie)?
  Nie dajcie się również mamić niskim procentem prowizji jak jest niska prowizja to na pewno ty za coś jeszcze zapłacisz pewnie jakieś koszty o których się nie mówi.
  A jeżeli ktoś proponuję wam odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu przy prowizji ( pod warunkiem że wcześniej nikt z tym nic nie robił np inna firma ) 40% to nie szukaj od razu inne firmy znajdź innego agenta:)
  Nie chce mi sie tu rejestrować ale żeby nie było że jest Anonimowy to mój mail piotrbordowski@wp.pl i pochodzę z kotliny kłodzkiej. pozdrawiam wszystkich może tu wróce.
  PS jak by ktoś znalazł jakiś rapot porównanie firm odszkodowań proszę wysłać mi link. Znam tylko jeden ale nie powiem kto był na jakim miejscu 🙂

 14. A jaszcze jedno Czytając artykuł patrzcie gdzie są myślniki „- ” bo tylko to oznacza że to są słowa osoby przesłuchiwanej. reszta to wycięte z kontekstu przemyślenia dziennikarza.:)

 15. Nie wiem po co tyle dyskusji na temat firm odszkodowawczych- o to, że biorą zbyt wysoką prowizję. Nie chodzi tu o konkretną firmę, ale o ogół. Przecież podpisanie umowy wymaga zgodnego oświadczenie obu stron, wyrażenia swojej woli na papierze. Żadna firma nie będzie tania, gdyż musi utrzymać całą strukturę agentów, nenadżerów i dyrektorów. Adwokat może być tanszy, gdyż nie musi się z nikim dzielić. Jak komuś nie odpowiada firma zawsze może udać się do adwokata. Byle dobrze trafił, gdyż nie każdy specjalizuje się w prawie ubezpieczeniowym, nie każdy działa profesionalnie, nie każdy pobiera opłatę dopiero od wygranej. Czasami firma poprawia po innej, czy też po adwokatach i uzyskuje dodatkowe odszkodowania.
  Pisanie, że adwokat złapał się za głowę co podpisali poszkodowani jest pisaniem o wszystkim i o niczym.
  Tak samo to, że sam sobie mógł wystąpić o odszkodowania do TU- co prawda mógł ale mógłby zabrać kwotę bezsporną ok. 50% i podpisać ugodę, że nie będzie wnosił żadnych dodatkowych roszczeń- pozbawi się pozostałych 50% i renty- takie sytuacje się zdarzają.
  Co do walki o unieważanienie umowy to też są to tylko ogólniki- nawet w skrajnym przypadku uzanie umowy za nieważną z mocy samego prawa nie oznacza precedensu w innych sprawach. Wszystko zależy od konkretnych okoliczności- czy strona była świadoma co podpisuje, czy świadomie podjęłą decyzję. Wyłączenie owej decyzji może powodować choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe, stan po spożyciu alkoholu, środków odurzających etc.. Wobec tego bzdurą jest, że nawet wygrana sprawa będzie stanowił precedens w innych sprawach- nie ma w naszym kraju instytucji precedensu, sąd zawsze samodzielnie rozstrzyga zagadnienie prawne. Obowiązującym prawem jest Konstytucja R.P. i ustawy. Jedynie sąd może wspomagać się orzecznictwem S.N.- jednak i te bezwględnie wiążą sąd tylko w konkretnej sprawie w której zostały wydane. Podstawa prawna powództwa- art. 189 k.p.c.. Nie może być mowy o zastosowaniu art. 388 k.c.. Sąd w konkretnej sprawie będzie badał istnienie, nieistnienie stosunku prawnego. Czy poszkodowani zostali wprowadzeni w błąd, że pielęgniarki działała z ramienia dyrekcji- to sąd oceni czy to wogóle zaistniało i miało wpływ jakikolwiek na decyzję poszkodowanych, czy poszkodowani byli w sanie wyłączającym swobodne podjęcie decyzji i wiele innych czynników, czy umowa sprzeczna jest z zasadami współżycia społecznego. Aby móc wogóle mówić o tym, że z wygranej sprawy będę napływy podobnych pozwów sąd musiałby uznać, że wysokość prowizji stanowi nieważność umowy, czy też jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego- według mojej oceny na takie uzasadnienie sądu nie ma co liczyć.
  Ponadto jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika, iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.
  Twierdzenie, że po tym przypadku adwoakt zrozumiał, że firma nie robi wszystkiego co trzeba etc. też jest mówieniem ogólnikowo. Ja też mógłbym powiedzieć po zobaczeniu wadliwego działania prawników, że prawnicy, adwokaci, radcy prawni nie robią w różnych sprawach to co należy. Jednak błędy jednego prawnika wcale nie oznaczają i nie muszą rzutować na pracę innych prawników.
  Oczywiście nie zgadzam, się na zapisy umowy, jesli są tam zapisy o pobieraniu 6 krotoności renty.
  Gdy renta jest na zwiększone potrzeby to trudno pogodzić się z faktem, że zabierane jest prawie całośc renty. Dopuszczalne jest pobieranie renty od rent skapitaliowanych.
  Dziwić może również kara umowna w przypadku odstąpienia od umowy spełniającej świadczenie niepieniężne- ustawa o niektórych prawach konsumentów zabrania takich zapisów co powoduje sprzeczność z ustawą i nieważnośc zapisu umowy w tej części. Dotyczy to tylko oczywiście umowy zawieranej na odległośc poza siedzbą firmy. W pozostałych przypadkach można jednie podważać karę umową, że stanowi niedozwolone postanowienie umowne- rażąco wygórowana kara umowna.
  Rówież nie powinno być zapisów, że w przypadku wypowiedzenia umowy firma naliczy prowizje- prowizja powinna być proporcjonalna do wkładu dotychczasowej pracy.
  Co do wpisów na forum- to w sprawach o wykroczenie czy przestępstwa ścigane z oskarżenia prywatnego (takie są codo zniewagi i pomówienia) nie sposób czasami ustalić sprawcy czynu. Wynika to już nawet z faktu, że w przypadkuw wykroczenia i przestęsptwa ścigane z trybie prywatnoskargowym nie bierze udział prokurator, a bez wydania postanowienia nie sposób uzysać dane osobowe osoby na którą figuruje łącze internetowe. Ujawnienie danych osobowych przez adminsitratorów czy osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mając osobowości prawnej, przedsiębiorców czyli osoby fizcyzne prowadzące jednosobowe działnolności godpodarcze polega penalizacji za co grozi do 2 lat pozbawienie wolności. Podmiotem przestępstwa za ujawnenia danych osobowych nie może być natomiast osoba fizyczna wykorzsytująca dane dla celów osobistych i domowych. Natomiast przedmiotem przestępstwa mogą być tylko dane osób fizycznych. Nie mogą być to dane dotyczące osób prawnych w tym przedsiębiorców choćby ujawniać ich dane osobowe , imię i nazwisko będące tożsame z nazwą firmy. Taka osoba nie może jako osoba fizyczna dochdzić ochrony swoich praw- rejestr przedsiębiorców jest bowiem jawny. Choćby natomiast uzyskać dane kupującego usługę internetową to czasami ustalenie autora wpisu jest niemożliwe, z uwagi, że domownicy mogą skutecznie odmawiać odpowiedzi na pytanie kto dokonał wpisu, kto korzystał w danym dniu z internetu etc.., a nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Ponadto osoba zeznająca nawet jako świadek ma takie prawo odmowy na zadane konkretne pytania (nie dotyczy sprawy o wykroczenie) lub też umyślnie kłamać jesli zeznania mogłyby naraźić nie tylko ją samą ale też osobą najbliższą na odpowiedzialność karną za przestępstwo. Odmowa odpowiedzi na konkretne pytania ma znikome znaczenie praktyczne i zgodnie ze spójną linią orzeczictrwa S.N. akceptowaną przez wszystkie sądy w praktyce orzeczniczej takowe osoby mogą umyślnie kłamać i nie ponosza żadnej odpowiedzialności karnej z tego powodu. Nie wolno natomiast nawet oskarżonemu dla odwrócenia od siebie uwagi pomawiać inną osobę o popełnienie tych czynów, które są mu zarzucane (zob. uchwała S.N. z dn. 20 września 2007r. I KZP 26/07. „Nie popełnia przestępstwa fałszywych zeznań (art. 233 § 1 k.k.), kto
  umyślnie składa nieprawdziwe zeznania dotyczące okoliczności mających znaczenie dla realizacji jego prawa do obrony (art. 6 k.p.k.)”.
  Co do wysokości prowizji to należy wskazać, ze sam ustawodawca ustawowił bardzo wyskie minimalne koszty zastępstwa procesowego przy małych sumach w granicach od 15% do 40%. Przy wartości przedmiotu sporu powyżej 10 tys. wynosi 25% spornej kwoty. Wydaje się, że jest to bardzo dużo- co gorsze to jest stawka minimimalna, poniżej której sąd co do zasady nie może zejść. Przy kwocie powyżej 50 tys. co prawda jest to tylko 7,2% wartości roszczenia. Trzeba wiedzieć, że te minimalne stawki wyliczane są za każdą instancję czyli ulegają pomnożeniu przez 3. Ponadto trzeba pamietać, że w przypadku przegranej nie tylko trzeba usiścić owe kwoty jako zastępstwo procesowe strony przeciwnej ale trzeba ponieść koszty swojego pełnomocnika i koszta 5% wartości przedmiotu sporu jako opłatę stosunkową od pozwu.
  Ten który mówi, że wygrana jest pewna to po prostu niew wie co mówi. Wiele zależy od oceny sądu, a co gorsze w sprawcah wyilnych o czym zapomina niekiedy niejeden adwokat budując skargę kasacyjną nie może zarzucać obrazy prawa polegającego na ocenie dowodów i ustalenia faktów. W karnistyce sprawa jest nieco prostrza gdyż można zarzucać naruszenie ustaleń fakatycznych pośrednio zarzucają naruszenie prawa procesowego nawet przez skrajnie błędną ocenę zezań czy zgromadoznych dowowdów w sprawie. W prawie cywilnym tegoż juz nie można czynić, a jeydnie pozostaje zarzut prawa materialnego i procesowego ale nie zwiazanego z ocenę dowodów.
  Nie jestem przekonany, że działania adwokata w sprawie cywilnej są znacznie większe niż adwokatów w firmie odszkodowawczej. Adwokat może napisać odpowiedź na pozew, na apelacę i kasację i zainkasować tak wysokie koszty zastępstwa procesowego. Natmiast w firmie odszkodowawczeyj nie raz trzeba wykazać się umiejętnościami negocjacyjnymi. Czasami wielokrotnie trzeba spotkać się z przedstawicielami TU aby wynegocjować dobrę warunki odszkodowania.
  Co do zapisów, że poszkodowanemu nie mozna samemu podpisać ugody to może i dobrze, gdyż lepiej niecch przenalziują warunki profesionaliści zaczym poswzkodowany zamknie sobie drogę do dalszych roszczeń. Podpisianie szybkiej ugody nigdy nie jest dobrym rozwązaniem.

  Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu. (teks jedn. Dz. U z 2002 r. Nr 163, poz. 1348 ze zm.) i Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (tekst jedn. Dz. U z 2002 r. Nr 123, poz. 1059 ze zm.)

  Rozdział 3

  Stawki minimalne w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych

  § 6. Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:
  1) do 500 zł – 60 zł;
  2) powyżej 500 zł do 1.500 zł – 180 zł;
  3) powyżej 1.500 zł do 5.000 zł – 600 zł;
  4) powyżej 5.000 zł do 10.000 zł – 1.200 zł;
  5) powyżej 10.000 zł do 50.000 zł – 2.400 zł;
  6) powyżej 50.000 zł do 200.000 zł – 3.600 zł;
  7) powyżej 200.000 zł – 7.200 zł.

  Ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (tekst. jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 22, poz. 271 ze zm.).

  Art. 2.
  1. Konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, może od niej odstąpić bez podania przyczyn, składając stosowne oświadczenie na piśmie w terminie dziesięciu dni od zawarcia umowy. Do zachowania tego terminu wy-starczy wysłanie oświadczenia przed jego upływem.
  2. Nie jest dopuszczalne zastrzeżenie, że konsumentowi wolno odstąpić od umowy za zapłatą oznaczonej sumy (odstępne).
  3. W razie odstąpienia od umowy umowa jest uważana za niezawartą, a konsument jest zwolniony z wszelkich zobowiązań. To, co strony świadczyły, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu. Zwrot powinien nastąpić niezwłocznie, nie później niż w ter-minie czternastu dni. Jeżeli konsument dokonał jakichkolwiek przedpłat, należą się od nich odsetki ustawowe od daty dokonania przedpłaty.

  Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

  Art. 58.
  § 1. Czynność prawna sprzeczna z ustawą albo mająca na celu obejście ustawy
  jest nieważna, chyba że właściwy przepis przewiduje inny skutek, w szczególności
  ten, iż na miejsce nieważnych postanowień czynności prawnej
  wchodzą odpowiednie przepisy ustawy.
  § 2. Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
  § 3. Jeżeli nieważnością jest dotknięta tylko część czynności prawnej, czynność
  pozostaje w mocy co do pozostałych części, chyba że z okoliczności wynika,
  iż bez postanowień dotkniętych nieważnością czynność nie zostałaby dokonana.

  Art. 3853.
  W razie wątpliwości uważa się, że niedozwolonymi postanowieniami umownymi są te, które w szczególności:
  1) wyłączają lub ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za szkody na osobie,
  2) wyłączają lub istotnie ograniczają odpowiedzialność względem konsumenta za niewykonanie lub nienależyte wykonanie zobowiązania,
  3) wyłączają lub istotnie ograniczają potrącenie wierzytelności konsumenta z wierzytelnością drugiej strony,
  4) przewidują postanowienia, z którymi konsument nie miał możliwości zapoznać się przed zawarciem umowy,
  5) zezwalają kontrahentowi konsumenta na przeniesienie praw i przekazanie obowiązków wynikających z umowy bez zgody konsumenta,
  6) uzależniają zawarcie umowy od przyrzeczenia przez konsumenta zawierania w przyszłości dalszych umów podobnego rodzaju,
  7) uzależniają zawarcie, treść lub wykonanie umowy od zawarcia innej umowy, nie mającej bezpośredniego związku z umową zawierającą oceniane postanowienie,
  8) uzależniają spełnienie świadczenia od okoliczności zależnych tylko od woli kontrahenta konsumenta,
  9) przyznają kontrahentowi konsumenta uprawnienia do dokonywania wiążącej interpretacji umowy,
  10) uprawniają kontrahenta konsumenta do jednostronnej zmiany umowy bez ważnej przyczyny wskazanej w tej umowie,
  11) przyznają tylko kontrahentowi konsumenta uprawnienie do stwierdzania zgodności świadczenia z umową,
  12) wyłączają obowiązek zwrotu konsumentowi uiszczonej zapłaty za świadczenie nie spełnione w całości lub części, jeżeli konsument zrezygnuje z zawarcia umowy lub jej wykonania,
  13) przewidują utratę prawa żądania zwrotu świadczenia konsumenta spełnionego wcześniej niż świadczenie kontrahenta, gdy strony wypowiadają, rozwiązują lub odstępują od umowy,
  14) pozbawiają wyłącznie konsumenta uprawnienia do rozwiązania umowy, odstąpienia od niej lub jej wypowiedzenia,
  15) zastrzegają dla kontrahenta konsumenta uprawnienie wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieoznaczony, bez wskazania ważnych przyczyn i stosownego terminu wypowiedzenia,
  16) nakładają wyłącznie na konsumenta obowiązek zapłaty ustalonej sumy na wypadek rezygnacji z zawarcia lub wykonania umowy,
  17) nakładają na konsumenta, który nie wykonał zobowiązania lub odstąpił od umowy, obowiązek zapłaty rażąco wygórowanej kary umownej lub odstępnego,
  18) stanowią, że umowa zawarta na czas oznaczony ulega przedłużeniu, o ile konsument, dla którego zastrzeżono rażąco krótki termin, nie złoży przeciwnego oświadczenia,
  19) przewidują wyłącznie dla kontrahenta konsumenta jednostronne uprawnienie do zmiany, bez ważnych przyczyn, istotnych cech świadczenia,
  20) przewidują uprawnienie kontrahenta konsumenta do określenia lub podwyższenia ceny lub wynagrodzenia po zawarciu umowy bez przyznania konsumentowi prawa odstąpienia od umowy,
  21) uzależniają odpowiedzialność kontrahenta konsumenta od wykonania zobowiązań przez osoby, za pośrednictwem których kontrahent konsumenta zawiera umowę lub przy których pomocy wykonuje swoje zobowiązanie, albo uzależniają tę odpowiedzialność od spełnienia przez konsumenta nadmiernie uciążliwych formalności,
  22) przewidują obowiązek wykonania zobowiązania przez konsumenta mimo niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez jego kontrahenta,
  23) wyłączają jurysdykcję sądów polskich lub poddają sprawę pod rozstrzygnięcie sądu polubownego polskiego lub zagranicznego albo innego organu, a także narzucają rozpoznanie sprawy przez sąd, który wedle ustawy nie jest miejscowo właściwy.

  Art. 388.
  § 1. Jeżeli jedna ze stron, wyzyskując przymusowe położenie, niedołęstwo lub
  niedoświadczenie drugiej strony, w zamian za swoje świadczenie przyjmuje
  albo zastrzega dla siebie lub dla osoby trzeciej świadczenie, którego wartość
  w chwili zawarcia umowy przewyższa w rażącym stopniu wartość jej
  własnego świadczenia, druga strona może żądać zmniejszenia swego
  świadczenia lub zwiększenia należnego jej świadczenia, a w wypadku gdy
  jedno i drugie byłoby nadmiernie utrudnione, może ona żądać unieważnienia
  umowy.
  § 2. Uprawnienia powyższe wygasają z upływem lat dwóch od dnia zawarcia
  umowy.

  Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

  Art. 189.
  Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego
  lub prawa, gdy ma w tym interes prawny.

  § 1. Skargę kasacyjną strona może oprzeć na następujących podstawach:
  1) naruszeniu prawa materialnego przez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe
  zastosowanie,
  2) naruszeniu przepisów postępowania, jeżeli uchybienie to mogło mieć istotny
  wpływ na wynik sprawy.
  § 2. Prokurator Generalny może oprzeć skargę kasacyjną na podstawach określonych
  w § 1, jeżeli przez wydanie orzeczenia doszło do naruszenia podstawowych
  zasad porządku prawnego, Rzecznik Praw Obywatelskich – jeżeli przez
  wydanie orzeczenia doszło do naruszenia konstytucyjnych wolności albo praw
  człowieka i obywatela, a Rzecznik Praw Dziecka – jeżeli przez wydanie orzeczenia
  doszło do naruszenia praw dziecka.
  § 3. Podstawą skargi kasacyjnej nie mogą być zarzuty dotyczące ustalenia faktów
  lub oceny dowodów.

  Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych

  Art. 51.
  1. Kto administrując zbiorem danych lub będąc obowiązany do ochrony danych
  osobowych udostępnia je lub umożliwia dostęp do nich osobom nieupoważnionym,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
  do lat 2.
  2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności
  albo pozbawienia wolności do roku.

  Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego

  Art. 183.
  § 1. Świadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi
  mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność
  za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.
  § 2. Świadek może żądać, aby przesłuchano go na rozprawie z wyłączeniem jawności,
  jeżeli treść zeznań mogłaby narazić na hańbę jego lub osobę dla niego najbliższą.

  Art. 218.
  §1. Urzędy, instytucje i podmioty prowadzące działalność w dziedzinie poczty lub
  działalność telekomunikacyjną, urzędy celne oraz instytucje i przedsiębiorstwa
  transportowe obowiązane są wydać sądowi lub prokuratorowi, na żądanie zawarte
  w postanowieniu, korespondencję i przesyłki oraz dane, o których mowa
  w art. 180c i 180d ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne
  (Dz. U. Nr 171, poz. 1800, z późn. zm.1)), jeżeli mają znaczenie dla toczącego
  się postępowania. Tylko sąd lub prokurator mają prawo je otwierać lub zarządzić
  ich otwarcie.
  § 2. Postanowienie, o którym mowa w § 1, doręcza się adresatom korespondencji
  oraz abonentowi telefonu lub nadawcy, którego wykaz połączeń lub innych
  przekazów informacji został wydany. Doręczenie postanowienia może być odroczone
  na czas oznaczony, niezbędny ze względu na dobro sprawy, lecz nie
  później niż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
  § 3. Pozbawioną znaczenia dla postępowania karnego korespondencję i przesyłki
  należy niezwłocznie zwrócić właściwym urzędom, instytucjom lub przedsiębiorstwom
  wymienionym w § 1.

  Ustawa z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne

  Art. 180c.
  1. Obowiązkiem, o którym mowa w art. 180a ust. 1, objęte są dane niezbędne do:
  1) ustalenia zakończenia sieci, telekomunikacyjnego urządzenia końcowego,
  użytkownika końcowego:
  a) inicjującego połączenie,
  b) do którego kierowane jest połączenie;
  2) określenia:
  a) daty i godziny połączenia oraz czasu jego trwania,
  b) rodzaju połączenia,
  c) lokalizacji telekomunikacyjnego urządzenia końcowego.
  2. Minister właściwy do spraw łączności w porozumieniu z ministrem właściwym
  do spraw wewnętrznych, mając na uwadze rodzaj wykonywanej działalności telekomunikacyjnej
  przez operatorów publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawców
  publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, dane określone w
  ust. 1, koszty pozyskania i utrzymania danych oraz potrzebę unikania wielokrotnego
  zatrzymywania i przechowywania tych samych danych, określi, w drodze
  rozporządzenia:
  1) szczegółowy wykaz danych, o których mowa w ust. 1;
  2) rodzaje operatorów publicznej sieci telekomunikacyjnej lub dostawców publicznie
  dostępnych usług telekomunikacyjnych obowiązanych do zatrzymywania
  i przechowywania tych danych.
  Art. 180d.
  Przedsiębiorcy telekomunikacyjni są obowiązani do zapewnienia warunków dostępu
  i utrwalania oraz do udostępniania uprawnionym podmiotom na własny koszt, a tak©
  że sądowi i prokuratorowi, przetwarzanych przez siebie danych, o których mowa w
  art. 159 ust. 1 pkt 1 i pkt 3-5, w art. 161 oraz w art. 179 ust. 9, związanych ze świadczoną
  usługą telekomunikacyjną, na zasadach i przy zachowaniu procedur określonych
  w przepisach odrębnych.

  Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

  Art. 234.
  Kto, przed organem powołanym do ścigania lub orzekania w sprawach o przestępstwo,
  w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie, wykroczenie skarbowe lub
  przewinienie dyscyplinarne, fałszywie oskarża inną osobę o popełnienie tych czynów
  zabronionych lub przewinienia dyscyplinarnego,
  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności
  do lat 2.

 16. ciezko stwierdzic kim sa ci ktorzy sie wypowiadaja ,konkurencja,poszkodowani ktorzy dostali kilka zlotych mniej niz liczyli,prawda czy falsz?ja oddalem sprawe mojego wypadku w rece euco lecz po czytaniu opini na temat tej firmy zabezpieczylem sie profilaktycznie u adwokata ktorego dobrze znam gdyz prowadzi od kilku lat moja sprawe o odszkodowanie za utrate pracy we francji.jest on specjalista w wielu dziedzinach prawa europejskiego.niedawno wygral po kilku latach co prawda od panstwa francuskiego dla 42 pracownikow polskich milion euro i wiele innych kwot ktore uwierzcie lub nie pozwolily im nawet na wybudowanie domow.ma takich spraw na koncie mnostwo oraz innych .jest to prawnik z wieloletnim starzem ktory prowadzi praktyke we francji.szanowany i wspolpracujacy z ambasabami oraz innymi waznymi instytucjami.specjalista od odszkodowan wielu,wielu dziedzin .nie podam szczegolow oraz nazwiska ,prosze tez nie kontaktowac sie w tej sprawie gdyz nie chce byc posadzony o reklame jego kancelari.pisze dlatego zeby instytucja do ktorej sie zglosilem wiedziala iz nie licze tylko na sume ktora uzyskalbym samemu wypisujac wniosek do ubezpieczyciela.poczekam na zakonczenie sprawy i wtedy wyciagne wnioski i zaczne dzialac wspolnie z moim adwokatem lub tez nie.

 17. No panie i panowie po przeczytaniu już wiem kim jesteście. Pan dyrektor szpitala który nie widzi nic złego że jego pielęgniarka sprzedaje dane pacjentów to zwyły łapówkarz którym powinien już dawno zająć się prokurator, pielęgniarka to koleżanka łowców skór z Łodzi a przedstawiciele organów powołanych do strzeżenia prawa w naszym kraju do osoby szukające pracy lżejszej od spania, i jak W Polsce ma być dobrze ?

 18. Proszę o pomoc byłych lub obecnych Agentów firmy EUCO. Właśnie znalazłam ofertę pracy tej firmy i jestem zainteresowana współpracą ale zanim podpiszę umowę proszę o interpretację w kilku punktów tej umowy i odpowiedź na kilka pytań. Zaznaczam że nie mam wiedzy w zakresie ubezpieczeń i odszkodowań oraz przepisów prawa w tej dziedzinie.

  1) &1 Czy ja muszę założyć własną działalność gospodarczą? Jeśli tak to jaki charakter ma mieć ta firma ?
  2) Proszę o wyjaśnienie co znaczy „do zawierania w jego imieniu”
  3a) Czy po podpisaniu umowy są szkolenia?
  b) Jak należy spisać umowę z klientem?
  c) Jak klienta należy przekonać aby wybrał firmę EUCO?
  d) Czy otrzymuje się jakiś instrukcje i materiały pomocnicze od firmy?
  4) &2 p.2 jak się ma do &3 p.3 proszę o wyjaśnienie
  5) &4 p.7 i &5 p.7 prosze o wyjaśnienie
  6) Jakie haczyki zawiera umowa i jakie konsekwencje prawne ponoszę będąc agentem z własną firmą?
  7) Jak działa współpraca między DAJĄCYM ZLECENIE a AGENTEM lub WYKONUJĄCYM ZLECENIE w „jego imieniu”?
  8) Czy wynagrodzenie w obu przypadkach jest zadowalające, czy to może ja pracuje na prowizje osoby wprowadzającej i na jego karierę?
  9) Co dla mnie jest lepsze być Agentem z własną firmą czy wykonywać zlecenie „w jego imieniu” pod względem finansowym i prawnym?
  10) Co dla mnie jest opłacalniejsze w związku z rozliczeniem firmy faktura VAT czy rachunek i jaki system rozliczeniowy miesięczny czy roczny?

  Na papierze wszytko jest proste i przejrzyste, ale jak to wygląda i działa w rzeczywistości. Bardzo proszę o rzetelną i za stosunkiem faktycznym informację jak to działa wprowadzone w życie.

  Z Góry dziękuje 😉

  Pozdrawiam ZAINTERESOWANA

 19. euco- problemy z odbiorem pieniedzy naprawde odradzam !!!! problemy z dodzwonieniem sie do dzialu finansów, mialy byc pieniadze juz na kącie 2tyg temu do tej pory nie ma nic

 20. Prawda jest taka, że gdyby EuCO działało nielegalnie (w sensie niezgodnie z przepisami prawa) to by już dawno zostało zlikwidowane bo UOKIK i parę innych instytucji nie dało by im żyć. Krytycznie o tej firmie wypowiadają się ci, którzy myślą, że EuCO odzyska ich odszkodowanie za darmo oraz „biedni” ubezpieczyciele, którzy muszą wypłacać należne odszkodowania.

 21. euco-odkładają słuchawkę jak tylko usłyszą nazwisko , pieniądze ponoć już są ale nie na koncie poszkodowanego……typowi oszuści wykorzystujący biednych ludzi.
  Czekam na pieniądze , przelew już poszedł ale gdzieś zaginął na dodatek wychodzi na to ,że prowizja za odszkodowanie wynosi nie 25% a 85% OSZUŚCI !!!!!!!!!!!!
  Nie wiem co dalej z tym robić…..zastanawiam się czy można z nimi zerwać umowę , na dodatek brak na moim egzemplarzu numeru umowy.
  Jak potrzebowali dokumenty od nas to wydzwaniali , teraz kiedy mają zapłacić odszkodowanie , które już dawno zostało wypłacone przez firmę ubezpieczeniową to odrzucają telefon albo się rozłączają jak tylko usłyszą nazwisko.
  Mam nadzieję ,że w końcu ktoś zrobi z nimi porządek ………..

 22. @Okolice Wrocławia jakoś ci nie wierzę w Twoją historię, bo miałem z nimi do czynienia i sprawa została załatwiona szybko i bez komplikacji. Prowizja wpisana w umowie wynosiła 20% i tyle było pobrane, więc nie rozumiem jaki masz problem.

 23. Ja zawsze miałam z nimi dobry kontakt. Prowadzili moją sprawę półtora roku, bo ubezpieczyciel na każdą czynność składał zażalenie, a potem się odwoływał w nieskończoność. Koniec koniec musiał wypłacić ponad 20 tys. EuCO bez problemy przelało mi pieniądze na konto. Nie rozumiem więc niektórych powyższych wypowiedzi.

 24. Witam,
  Jeżeli dobrze z wszystkich wpisów zrozumiałem można się tutaj bezpłatnie zareklamować.
  Więc pozwolę sobie na krótką reklamę.
  Nazywam się Dawid i jestem menadżerem sprzedaży Votum S.A.
  Zapraszam wszystkich chętnych z podkarpackiego, którzy chcą poznać jak naprawdę wygląda praca w branży prawno-finansowej w takiej firmie jak Votum S.A., która jest częścią dużej grupy kapitałowej DSA Financial Group S.A.
  Jesteśmy w pełni polskim podmiotem zajmującym się profesjonalną obsługą klienta w zakresie prawnym, finansowym jak też medycznym w swojej prywatnej placówce medycznej PCRF Votum w Krakowie.
  Ci co pracują w konkurencji pamiętajcie jedno: Ten biznes jest ludzki i jest dla ludzi.
  Mam nadzieję ze Admin będzie miał odwagę opublikować mój wpis!

 25. Euco – to oszuści, którzy biorą pieniądze tylko za dostarczenie papierów do ubezpieczyciela. Nie podejmują oni żadnej walki.

 26. Córka miała wypadek w szkole, nie było dyżuru nauczyciela na przerwie -boisko szkolne(córka miała pękniętą śledzionę, w protokole napisali wypadek lekki i, że córka winna bo wyszła na boisko mimo niby obowiązującego zakazu.Chciałam oddać sprawę do euco ponieważ sama sobie nie poradzę prawnie 🙁 czytając jednak to co zostało tu napisane jestem w rozterce co robić dalej … gdzie iść skoro nie stać mnie na prawników.

 27. Dora – poddając sprawę EuCO nic nie tracisz, jeśli nie wywalczą pieniędzy to temat się zamyka ale nic nie tracisz.. Jeśli wywalczą możesz bardzo dużo zyskać. Wiem to z autopsji. Pozdrawiam

 28. witam czytam i nie wierze sama nie wiem czy dobrze zrobiłam podpisałam z firmą EUCO umowę ale co dalej jak opinie są podzielone jak mam być szczera to do końca nie przeczytałam tej umowy bo koleżanka mnie namówiła że firma jest najlepsza itd ale dziś usiadłam i czytam czyli prowizja to 25% +wat czyli polowa???? dla firmy dobrze liczę???? to maskara

 29. Prowizja 25% to prowizja dużo za duża. Euco mówi piękne rzeczy, a później wychodzą kwiatki. Załatwiali odszkodowanie mojej mamie i tylko były z tego problemy, pomijając to, że czekaliśmy na wypłatę dłużej niż zapisane w umowie. Odszkodowanie dostaliśmy w ok. 3 miesiącu.
  Zresztą widziałam bardzo dużo takich opinii na internecie i okazuje się, że nie jestem jedyna. Najlepsze jest to, że uzyskali 5 tys odszkodowania dla mojej mamy, a później zleciliśmy sprawę firmie kompensja z gdańska i oni uzyskali dla nas 20 tys. przypadek?

  Pierwszy raz piszę na forum, ale to co robiło Euco to przesada.

 30. Niestety mnie i moje dzieci też zrobiono w balona. Córce sąd zasadził 21500 zl odszkodowania z czego na ręke dostała 5 500. Mało tego z własnej kieszeni musi zapłacic za koszty apelacji 2.700. prosty rachunek zostaje jej z odszkodowania 2.800 zł. 18.700 wzięło EUCO

 31. Firma EUCO to żadna pomoc! Ograbiają ludzi z 2/3 odszkodowania!
  Na całe szczęście mnie sprawa nie dotyczy, ale dotyczy mojej najbliższej rodziny!
  Już kiedy dostałam telefon, iż agenci tej firmy pojawili się w moim rodzinnym domu i, o zgrozo!, została podpisana umowa, wiedziałam, że będą z tego kłopoty.
  2 osoby w podeszłym wieku zostały odwiedzone przez tych..perfidnych oszustów i nakarmione informacjami o wielkich pieniądzach, które mimo 14 lat od śmiertelnego wypadku ich syna można jeszcze uzyskać. Nie znają się na paragrafach, konkurencji na tym rynku i w ogóle nie miały pojęcia o istnieniu takich firm, więc przeszczęśliwe, że są „chętni” im pomóc od razu podpisali papiery. Prowizja (36,9%) dość wysoka… Wiedziałam, że adwokat wyniósłby mniej.
  Sprawę powierzyły 2 osoby, jedna została już zakończona prawomocnym wyrokiem z odszkodowaniem w wysokości 10 tysięcy. Dopiero dziś okazało się, że EUCO zamierza pobrać sobie 6,5 tysiąca zł!!! A to przecież 65, a nie 36,9%!!! Szczegółowe rozliczenie ma zostać przesłane i będziemy walczyć o te pieniądze, bo przecież to nie dla tej firmy Sąd zasądził takie odszkodowanie!! Oczywiście w umowie nie ma żadnych informacji o dodatkowych kosztach, więc pojęcia nie mam na jakiej podstawie zostało to w ten sposób rozliczone. Z rozmów z rodziną wynika, iż pytano panią jolantę k. (celowo piszę z małej litery) o dodatkowe koszty, oczywiście na tamten moment to było „tylko” 36,9%! Dziś, gdy babcia do niej zadzwoniła, ta odparła, że NIE PRZYPOMINA SOBIE, ABY TAKIE SŁOWA PADŁY!!! Oczywiście słowo przeciwko słowu, ale w umowie jest jasno napisane jaki procent od całości mają pobrać!!!
  Ja tej sprawy ABSOLUTNIE TAK NIE ZOSTAWIĘ! SZYKUJ SIĘ EUCO, bo na nieszczęściu starszych ludzi się nie wzbogacicie!

 32. Aleksandro to co piszesz nie może być zgodne z prawdą! Firma EUCO pobiera prowizję zapisaną w umowie. Jeśli sprawa toczy się przedsądowo to jest to 25% + VAT czyli 30,75%. Dalsze 5% tylko w wypadku założenia kosztów postępowania procesowego które klient może do sądu wpłacić sam. Moja mama otrzymała przedsądowo 25000 odszkodowania i zostało pobrane co do złotówki zgodnie z umową. Ponadto kilka firm, kilka lat temu oferowało uzyskanie odszkodowania i żadnej się nie udało, odpowiadały, iż się nie należy, natomiast EUCO w szybkim czasie uzyskało odszkodowanie. Po przyznanej kwocie przedsądowo mama nadal ubiega się w sądzie o dalszą kwotę ponieważ ona i prawnicy EUCO uznali że 25000 do dużo za mała kwota w jej wypadku, którą zaproponował ubezpieczyciel przedsądowo. Ponadto brat uzyskał dodatkowe odszkodowanie pomimo, że od razu po wypadku otrzymał już jakieś pieniądze z tytułu odszkodowania, obecnie uzyskał 120% poprzedniego. Ponadto mamy dwie firmy o nazwie Europejskie Centrum Odszkodowań jedna jest z Gorzowa Wielkopolskiego a druda z Legnicy ja mówię o firmie z Legnicy.
  Mam znajomych którzy w krótkim czasie po wypadku śmiertelnym otrzymali w trzech pokoleniach spore pienądze czyli żona zmarłego, dzieci i wnuki, wszystko odbyło się szybko sprawnie i wg umowy.

 33. Jeżeli Aleksandro faktycznie jest jak piszesz to oznacza iż jakieś pieniądze są nadal do wypłaty dla Twojej córki i trzeba o to pytać i zweryfikować, takie mam doświadczenie ponieważ mama tez dostała w dwóch kwotach ale w sumie zostało wypłacone wszystko.
  Agenta można zweryfikować, pisząc lub dzwoniąc bezpośrednio do firmy lub kancelarii EUCO. Ponadto wszędzie pracują ludzie ktoś może był na urlopie lub na chorobowym i sprawa na trochę utknęła.
  Tak duża firma która jest uczestnikiem giełdy a jej akcje wciąż idą w górę nie połakomiłaby się na kilka tysięcy żeby sobie psuć reputację, ta brakująca kwota na pewno wymaga wyjaśnienia, a jak znam życie, do dziś na pewno została wypłacona.

 34. Opiszę po krótce dwie sprawy odszkodowawcze po śmierci w wypadku komunikacyjnym młodej osoby. Ojciec po podpisaniu umowy z EUCO uzyskał 100.000 odszkodowania, matka podpisując ugodę z ubezpieczycielem OC LINK4 otrzymała 17.000 zł. Z czego EUCO odciągnie prowizję 25%+ Vat to i tak ojciec otrzyma 70.000 zł.

 35. Ja z firmą EUCO niedawno miałam okazję podpisać umowę . Prowizje owszem duże, ale szczerze , gdyby nie oni nawet bym nie dochodziła ani złotówki z odszkodowania, podobnie jak moja rodzina. W wypadku 16 lat temu zginął mój brat. Był współwinny, jego samochód , ale on nie kierował, jako pasażer zginął na miejscu. Zarówno on jak i kierowca byli pijani. Pracownik firmy nas znalazł. Dał czas do zastanowienia się , a formalności i papierologia której było dużo i nie była dla nas łatwa, bo już wtedy wiele łez popłynęło, dzięki empatycznemu panu , który miał dużo cierpliwości i pogody ducha jakoś poszło. Obiecywał nam ogromne kwoty … Od razu mówił o sprawie sądowej. Nie wiem jak reszta rodziny , ale ja obiecywałam sobie że tak dużą kwotę ( liczyłam już bez prowizji , tylko połowę sumy ) wykorzystam mądrze , przyszłościowo, może na konto oszczędnościowe , pomysłów było dużo. Sprawa też była, tylko kwoty dużo niższe,,, Jako rodzeństwo zmarłego zawarłam wraz z bratem ugodę na pierwszej rozprawie ( różnica 2tys zł, nasz adwokat przedstawiciel firmy po konsultacji z firmą sam tak doradził) Mama jeszcze poczeka, była już u biegłego psychologa , bo tego zażądał ubezpieczyciel. Walczy o większą kwotę. Jedynie chyba przez złość na kobietę która była przedstawicielką firmy ubezpieczeniowej i która mojego brata, za którym ja od lat płacze potraktowała jak śmiecia, jak przedmiot… Kolejne punkty z akt sprzed 16lat i uzasadnienia ich mi szarpały serce. Na swojej i brata sprawie nie zeznawałam. Ulga. Wszystkie sprawy były jednego dnia , w jednej sali, na jednej w sumie sprawie. U matki zeznawaliśmy. Złość na to chamstwo ze strony kobiety która tak traktowała mojego brata dała odwagi . Już po chwili płakałam jak małe dziecko, rostrzęsiona jak 16 lat wstecz , gdy miałam 7 lat i to się wydarzyło. Sędzina ok. zachowała się w miarę . Przyzwoicie. Kobieta z ubezpieczalni chamstwem biła cały czas. Podchwytliwe , głupie , zgryźliwe chamskie pytania niektóre zadawane dwukrotnie dla otępienia czy „dokuczenia” nie miały końca … Po zeznaniach mogłam zostać, ale poprosiłam o zgodę na opuszczenie sali. Zeznawałam pierwsza na początku, nie miałam sił dalej tego przeżywać. Psychiczna makabra… Wyszłam z sądu, i poszłam na cmentarz który jest niemal na przeciwko. Przepłakałam tam 2 godziny. Tak po prostu patrząc się w marmur i zdjęcie na tablicy… Już wtedy przepraszałam w myślach brata za to że spieniężyłam jego śmierć. Niedawno dotałam przelew. 4 i pół tysiąca. Szczerze mówiąc żałuje tego że dałam się namówić wtedy. Nie cieszą te pieniądze , wręcz ranią. Nie mam czego inwestować, bo taka kwota rozeszła się po opłatach. został na koncie jeszcze tysiąc a ja jestem w tym samym punkcie życia z wyrzutami sumienia, z poszarpaną na nowo , rozdrapaną blizną przeszłości. Pieniądze nie były tego warte. Dostałam niedawno propozycje pracy w euco , w odpowiedzi na moje ogłoszenie że szukam pracy dorywczej na popołudnia. Odmówiłam. Mam serce. Może i mają duże prowizje, ale ja osobiście nigdy nie poszłabym sama upominać się o cokolwiek. Te pieniądze dla mnie nic nie znaczą , pracuje, mam dziecko , jestem samotną matką ,ale przez kilka miesięcy jestem w stanie odłożyć podobną kwotę, która cieszy. Takie firmy są potrzebne . Każda ma coś na sumieniu … ale tu chodzi tylko o zarobek, pracują chcą zarobić i tyle. Liczy się kasa. Jeszcze dwóch przedstawicieli kolejnych firm się do nas zgłosiło namawiając by zerwać umowę. Bo oszuści. A o co tamtym chodziło, nie o nas tylko o kasę Tak jest wszędzie. Tu nie idzie o ludzi tylko o zarobienie na ludziach… Adwokat który nas reprezentował po „dzień dobry” powiedział od razu „że się nie wczuwa” był tak szczery , że jego nieporadność na sali rozpraw dała się wybaczyć, on też chciał zarobić. Nie ma na co liczyć , gdy każdy liczy na pieniądze….

 36. Dlatego warto udać się do konkurencji, która potrafi skutecznie działać. Mało kto wie, że po wypadku można uzyskać naprawdę wysokie odszkodowanie. Wiem, że w takich chwilach nie myśli się o dochodzeniu swoich praw, ale przyjdzie taki moment, w którym zdamy sobie sprawę, że potrzebujemy pieniędzy na rehabilitację, lub nam się one po prostu należą. Warto wtedy zatrudnić dobrą firmę, która zajmie się wszystkim za nas: przygotuje dokumenty, dokona załatwień w sądzie, a dzięki dobrym prawnikom wywalczy dużo wyższe kwoty niż oferowane przez ubezpieczycieli lub inne firmy. Taka właśnie jest Auxilia z Wrocławia. Nie twierdzę, że nie miałam z początku wątpliwości, ale zaufałam im i nie żałuję. Poprowadzili moją sprawę do satysfakcjonującego finału w postaci wysokiego zadośćuczynienia po śmierci ojca. Takiej współpracy życzę każdemu. Pozdrawiam.

 37. NIE polecam robią z klienta oszusta ufają ubezpieczalni nie klientowi który ma z nimi problem. Olali mnie i nazwali oszustem i wyłudzaczem mam na dowód smsy od przedstawiciela tej firmy który osobiście napisał mi że moja szkoda była ustawiona i jak im zapłacę więcej to mogą się podjąć … BANDA NIE KANCELARIA PEWNIE WSPÓŁPRACUJĄ Z UBEZPIECZALNIAMI … UWAŻAJCIE NA NICH NIE WARTO MARNOWAĆ CZASU PRZEZ ZNICH STRACIŁEM 18 TYS ZŁ !!!!!!!!!!!!!!!!!!! DZIĘKUJE

 38. .Brak kompetencji i lekceważenie klienta.To właśnie jest EUCO nie polecam tej firmy.Nie informuję klienta jakie podejmują działania i wszystko trzeba im podać na tacy .jeśli jest spawa gdzie trzeba trochę dopytać nie podejmują się jej.Nigdy nikomu nie polecę tej firmy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 39. Ludzie, nie czytajcie tych wpisów. 2/3 to tzw. szeptanka pracowników EuCo lub innych firm

 40. Od trzech lat sądziłam się o odszkodowanie po wypadku. Ostatecznie Sąd zasądził odszkodowanie ze zwrotem kosztów w granicach 6000 zł. Po potrąceniu wszystkich kosztów m.in. biegłych i wynagrodzenia dla Euco otrzymałam z całej kwoty 500 zł.odszkodowania!!! Wszyscy zarobili na moim nieszczęściu, tylko nie ja.
  Jestem rozgoryczona bezdusznością przepisów, zawiedziona swoją naiwnością i ufnością oraz krwawym rozliczeniem, jakie dziś po wielu prośbach otrzymałam od Euco.
  Kolorowo wyglądało tylko przed podpisaniem umowy – uwaga na zapis o kosztach dodatkowych ponoszonych przez kancelarię… NIE POLECĘ nikomu tej firmy, bo byłoby mi wstyd. Mam do siebie zaufanie i szacunek.

 41. polecanie komukolwiek firmy która nieświadomym klientom podsuwa do podpisania umowę z prowizją 30% + 23% VAT to tylko wpisy całego tabunu akwizytorów napędzających im fraerów, bajką jest że firma coś wywalcza, wysyłają odpowiednie papierki i po 2 tygodniach jest w sumie po sprawie, dogadują się na kwotę pasującą ubezpieczycielowi który wie że nie jest wygórowana i że w „normalnym” procesie zabulą sporo więcej, na koniec podpisujesz że się zgadzasz i zamykasz tym samym drogę do dalszych roszczeń (po papierek nikt nie przyjedzie bo akurat auto się panu akwizytorowi popsiuło, wyślij pocztą i jeszcze przefaksuj dodatkowo) starzy podpisali papierek bo zadziałała magia cyferek (a na ten VAT to przecież nikt nie patrzy), z przyznanych 15.000 euco łyknie prawie 4 tysie, żyć nie umierać szybki czysty biznes… ciekawe ile trzeba będzie czekać na przelew ale z tego co czytałem na necie nie koniecznie musi być tak sprawnie jak wcześniejsza procedura… najlepiej zawsze przemyśleć każdy swój podpis i pobuszować po archiwaliach na necie, biorąc poprawkę na wszelkiej maści naganiaczy…

 42. Ja mam sprawdzoną firmę już nie jednej osobie pomogli a nie oszukali pozdrawiam

 43. Znów o EuCO pozytywnie w gazetach:
  http://www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/po-19-latach-od-wypadku-sparalizowany-rafal-otrzyma-milion-zlotych-odszkodowania,11889848/

  Dlaczego o tym nie napiszecie artykułu?

 44. W końcu ktoś poruszył ten wątek. Brawo dla autora. Pozdrawiam

 45. witam, szczerze nie poleca współpracy z firma EUCO, a przede wszystkim z Panem Vice Dyrektorem Mateuszem Kraśnieckim. Na początku wszystko ładnie pięknie w kolorowych barwach, na obiecywał ile to tyś nie odzyskają dla mnie odszkodowania za wypadek w którym byłem poszkodowanym. Ile to on takich spraw nie prowadził. Stwierdził wręcz że jest to czysta formalność. Co się później okazało że nie zdążyłem dosłać wszystkich dokumentów, a już był odzew że PZU odrzuciło wniosek złożony przez EUCO w sprawie odszkodowania. Nie ma co się dziwić przy takim profesjonalizmie skoro zaświadczenie o zapiętych pasach dla przykładu dosłałem po pierwszym wniosku złożonym przez EUCO bo ww Pan zapomniał widocznie że warto takie zaświadczenie dołożyć do prowadzonej sprawy. Co się później okazało że Pan Vice Dyrektor nie zarobi na tej sprawie za dużo bo skoro tak ją prowadził/li to PZU za poważnie nie potraktowało tej firmy którą niestety wybrałem do pomocy i tu ślad po Panu zaginął, telefonu nie odbiera, na maila nie odpisuje, a gdy dzwoniłem z inego nr telefonu to nasłuchałem się różnych historii że leży w szpitalu od miesiąca, później był podobno w Rumuni, co dziwne jak dzwoniłem na infolinie do EUCO nikt nie mówił że pan Mateusz jest niedostępny,nawet 3 razy mieli rozmawiać z Pane Mateuszem i prosić go o kontakt ze mną ale nie doczekałem się niestety. Dzwoniłem oczywiście żeby mi dokumenty moje odeśłał bo na spotkanie nie liczyłem. Niestety nadal nie otrzymałem swoich dokumentów.
  Widocznie Pan Mateusz jest takim człowiekiem, że gdy biznes się kończy, kończy się i pomoc, a o firmie to niestety też za dobrze nie świadczy skoro kogoś takiego robią Vice Dyrektorem.
  Nie polecam, Łukasz

 46. Nie wiem co niestosownego jest w polecaniu osobom poszkodowanym w wypadkach lub ich bliskim usług firmy, która może im pomóc w walce z podłością ubezpieczycieli! Byłem w podobnej sytuacji i gdyby nie przypadkowa osoba w szpitalu nie miałbym pojęcia ile pieniedzy ubezpieczyciel chciał mi zabrać z tego co mi się należało. Euco pomogło mi i będę chwalił tę firmę zawsze i wszędzie. Nie wiem czy negatywne opinie piszą prawdziwi ludzie czy jakaś konkurencja ale jeśli ktoś będzie miał wątpliwości niech pisze do mnie to opowiem jak było: mario1978201@wp.pl

 47. Łukasz proszę o kontakt telefoniczny 501699416 – mam propozycję

 48. Złodzieje i nic więcej Prosze uważać odradzam jakiejkolwiek współpracy z EUCO do Wypłaty 5 Tyś a doszło do mnie 400 zł Bo liczą Sobie prowizję xDD Co z Tym dalej zrobić ? rok po zakonczeniu całej sprawy odzywają sie do mie zeby podpisać ugodę w której wyraźnie napisane że do Wypłaty 5000 zł czekam na te Pięniądze 2 , 3 Miesiące a ta mi mówi że prowizja ?> !???? Skąd to

 49. niestety również podpisałam umowę z firmą Euco, współpraca tragiczna, pracownicy niekompetentni , kłamcy , esmes od momentu zlecenia do dojścia do mnie ” szedł ” 6 dni, jedna z pań twierdziła, że jest w stałym kontakcie z ubezpieczycielem poinformowała mnie iż moje drugie odszkodowanie nie zostało wypłacone bo nie miałam wszystkich dokumentów , rozmowa odbyła się w dniu 18 lipca a pieniążki za to odszkodowanie dostałam 02 czerwca, nasuwa się pytanie z kim w kontakcie była ta pani , nie informują co robią , nie chciano mi powiedzieć z jakim roszczeniem w moim imieniu wystąpiono , na pieniądze ciągle czekam a i najważniejsze negocjują bardzo niekorzystne dla klienta ugody , takie które uniemożliwiają ponowne ubieganie się o odszkodowanie bo np. po pewnym czasie okaże się iż obrażenia są wieksze niż na początku

 50. Sytuacja: wypadek autobusu z 2013 roku do tej pory euco nie wywalczylo odszkodowania, zerwac umowy nie mozna bo straszą karą, a kobieta przez wypadek zostala bez srodkow do zycia, rentę ZUS zabral i kazal sie przebranzowic. Informacji nie udzielaja na rozprawach sie nue stawiaja, a informacji dziewczynie o terminach rozpraw też nie podają…

Skomentuj