Odszkodowanie za błędy lekarzy w kilka miesięcy? Jest ustawa

Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań za błędy medyczne bez wstępowania na drogę sądową – zakłada nowelizacja ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, którą uchwalił Sejm. Posłowie nie poparli wniosku PiS o odrzucenie ustawy. Wchodzi ona w skład rządowego pakietu zdrowotnego, nad którym dzisiaj głosują posłowie. Za uchwaleniem noweli opowiedziało się 294 posłów, przeciwnych było 134, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone niepożądane zdarzenia medyczne, bez konieczności występowania na drogę sądową. Obecnie dochodzenie odszkodowania możliwe jest tylko przez proces sądowy z powództwa cywilnego.

Takie sprawy w sądzie trwają zwykle kilka lat. Zgodnie z nowelą, uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia ma być możliwe na drodze administracyjnej w kilka miesięcy.

Nowelizacja umożliwia również zapisy on-line do poradni medycznych, wprowadza urzędowe ceny i marże leków refundowanych oraz likwiduje staże lekarskie.

gazeta.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi