Rekordowe odszkodowanie za błąd adwokacki

Ponad milion złotych odszkodowania będzie musiał zapłacić adwokat przedsiębiorcy za błąd w prowadzeniu sprawy – informuje „Rzeczpospolita”. „Jeżeli sprawa przekraczała kompetencje prawniczki, to nie powinna była jej przyjmować” – tak wyrok w tej sprawie uzasadnił Sąd Najwyższy. Wyrok dotyczy mecenas Alicji L., która została zaangażowana przez spółkę Domstal. Miała przeprowadzić dla przedsiębiorcy sprawę odzyskania 2 milionów długów. W pierwszej instancji mecenas uzyskała korzystny dla Domstalu wynik, jednak w drugiej instancji pozew został oddalony ze względu na błędy, jakie popełniła prawniczka. Alicja L. miała błędnie wypełnić weksel oraz przyjąć złą argumentacją prawną – pisze „Rzeczpospolita”.

Odszkodowanie zapłaci z własnej kieszeni

Po przegranej spółka pozwała prawniczkę i zażądała wyrównania szkód. Część kwoty została wypłacona Domstalowi z adwokackiej polisy pani mecenas. Spółka oczekiwała jednak, że resztę Alicja L. zapłaci z własnej kieszeni. Spór dotarł do Sądu Najwyższego, który przyznał rację spółce Domostal. – Jeżeli sprawa przekraczała kompetencje prawniczki, to nie powinna była jej przyjmować – tak swój wyrok uzasadnił Sąd Najwyższy.

„Tym samym adwokat odpowiada za wynik sprawy”

– Wyrok nakazujący pełnomocnikowi zapłatę odszkodowania odpowiadającego w pełni kwocie, jakiej dochodzi on w danej sprawie, oznacza przyjęcie zasady, że adwokat odpowiada za wynik sprawy i że przegrana w pełni go obciąża – komentuje dla „Rzeczpospolitej” wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej, Zenon Marciniak.

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sprawdź również
tagi