„Christina wymaga specjalistycznej opieki, a proces może trwać latami. Żądamy 6 mln od szpitala”

Dziś przed Sądem Okręgowym w Gdańsku odbyła się pierwsza rozprawa ws. Christiny Hedlund. Prawnicy Szwedki, która trzy lata temu przeszła w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku nieudaną operację powiększenia piersi, domagają się przed sądem od tej placówki ok. sześciu milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia. Pochodząca z Malmoe Christina Hedlund po nieudanej operacji zapadła w śpiączkę i do dziś znajduje się w stanie wegetatywnym. W żądanej kwocie mieści się też zasądzenie renty dla niej oraz pokrycie wydatków związanych z opieką zdrowotną. Pierwsza rozprawa w tej sprawie odbyła się we wtorek przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Na pierwszym etapie procesu pełnomocnicy Hedlund chcą zabezpieczenia powództwa.

Środki na czas postępowania sądowego

„Z uwagi na ogrom materiału dowodowego ten proces może trwać wiele lat. Tymczasem Christina wymaga cały czas specjalistycznej opieki i rehabilitacji, co wiąże się z comiesięcznymi kosztami, i chodzi o to, żeby na czas trwania postępowania sądowego miała te środki zapewnione” – wyjaśniła dziennikarzom radca prawny Krystyna Urbańska, reprezentująca poszkodowaną Szwedkę.

Kwota oszacowana przez pełnomocnika na pokrycie miesięcznych wydatków związanych z opieką nad pacjentką wynosi 36 tysięcy koron szwedzkich (18 tys. zł), z czego Hedlund ze swojej renty pokrywa 7 tysięcy koron (3,5 tys. zł).

Urbańska poinformowała, że strona powodowa będzie wnosić o przesłuchanie ponad 20 świadków. Będą wśród nich personel medyczny Pomorskiego Centrum Traumatologii, rodzina Szwedki oraz jej b. narzeczony. „Trzeba również sporządzić szereg opinii specjalistycznych – tu będzie potrzebne powołanie biegłych” – dodała pełnomocnik Hedlund.

Szwedzki modelowy system

Pomorskie Centrum Traumatologii nie zgadza się na pokrycie przed rozpoczęciem procesu cywilnego kosztów opieki medycznej Szwedki. Reprezentująca w sądzie gdański szpital radca prawny Sylwia Kacprzak argumentowała, że takie żądanie nie spełnia wymagań formalnych. „Szwecja ma modelowy system w Europie w kwestii opieki nad osobami niepełnosprawnymi” – podkreśliła pełnomocnik PCT.

W listopadzie 2010 r. szwedzkie media poinformowały o przeprowadzonej w sierpniu tamtego roku w Pomorskim Centrum Traumatologii w Gdańsku operacji, po której 31-letnia wówczas Szwedka zapadła w śpiączkę. W reportażu narzeczony, który towarzyszył pacjentce w Polsce, mówił, że dopiero po sześciu godzinach od operacji kobieta, która nie mogła się obudzić, została przeniesiona na oddział ratunkowy. Kontrola wojewody pomorskiego wykazała, że PCT nie miała uprawnień do przeprowadzania tego typu operacji plastycznych, w latach 2008-2010 doszło tam do 78 nielegalnych zabiegów.

Trzy tygodnie temu Prokuratura Okręgowa w Gdańsku postawiła zarzuty spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dwóm pielęgniarkom oraz lekarce anestezjolog, które zajmowały się pacjentką ze Szwecji w 2010 r.

gazeta.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sprawdź również
tagi