Sąd: Skarb Państwa odpowiada za przypadkowe postrzelenie nastolatka przez policję

Skarb Państwa co do zasady odpowiada za przypadkowe ranienie przez policję kilkunastoletniego chłopca podczas strzelaniny w Rybniku w 2010 r. – orzekł Sąd Okręgowy w Katowicach. Uznał, że choć policja działała w granicach prawa, roszczenia są usprawiedliwione. Był to wstępny wyrok, bo sąd na razie nie przyznał żadnego zadośćuczynienia, a jedynie rozstrzygał spór co do odpowiedzialności za doznane przez nastolatka szkody. Jeżeli orzeczenie uprawomocni się (strony go nie zaskarżą albo po zaskarżeniu sąd apelacyjny go utrzyma), proces będzie kontynuowany. Powinien zakończyć się przyznaniem chłopcu konkretnej kwoty.

Do strzelaniny na rybnickim osiedlu doszło w 2010 r. Podczas awantury domowej 39-letni wówczas górnik Krzysztof W. otworzył ogień do członków swojej rodziny. Potem zabarykadował się w domu i przez okno strzelał w kierunku interweniujących policjantów. Według ustaleń śledztwa Krzysztof W. ranił sześć osób: żonę, szwagra, sąsiadkę, policjanta, teściową i teścia; jego syn został postrzelony przez policjanta, próbującego trafić Krzysztofa W. Sprawę interwencji policji umorzyła gliwicka prokuratura, nie dopatrując się nieprawidłowości ze strony funkcjonariuszy.

Pozew przeciwko komendantowi wojewódzkiemu policji w Katowicach złożyli żona i syn Krzysztofa W. Domagają się 295 tys. zł zadośćuczynienia za postrzelenie chłopca. Matka żąda dodatkowo 5 tys. zł odszkodowania za koszty związane z dojazdami do szpitala. Proces ruszył pod koniec 2012 r. Toczył się za zamkniętymi drzwiami. Reprezentująca skarb państwa Prokuratoria Generalna domagała się oddalenia powództwa, argumentując, że w sprawie brak jest bezprawności w zachowaniu funkcjonariuszy.

Policja działała zgodnie z prawem

Sąd w wyroku potwierdził, że policjanci działali zgodnie z prawem, odpierając zamach na zdrowie i życie wielu osób. Sędzia Katarzyna Frydrych przypomniała, że sytuacja podczas strzelaniny w Rybniku była bardzo dynamiczna – Krzysztof W. otworzył ogień nie tylko do policjantów i postronnych osób, ale też do służb medycznych, które udzielały pomocy rannym.

Trafiony jednym z policyjnych z pocisków kilkunastoletni Kamil doznał obrażeń głowy i twarzy, przeszedł wiele zabiegów, został oszpecony, miał trudności z wymową i przyjmowaniem posiłków, przez pewien czas był wyłączony z życia szkolnego i aktywności fizycznej – przypomniała sędzia. – Działanie funkcjonariuszy, aczkolwiek pozbawione bezprawności, to jednak wyrządziło szkodę – powiedziała sędzia, uznając powództwo za zasadne.

– Gdyby oceniać zachowanie policji na zasadzie winy, to tej odpowiedzialności by nie było, bo policja działała w granicach prawa, nie przekroczyła przysługujących jej uprawnień. Jednak mimo wszystko została wyrządzona człowiekowi krzywda i dlatego na zasadzie słuszności ta krzywda może być wyrównana – wyjaśnił rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach Krzysztof Zawała.

Śledztwo przeciw Krzysztofowi W. zostało umorzone – biegli psychiatrzy i psycholog, którzy badali podejrzanego, jednoznacznie uznali go za niepoczytalnego. Po kilkutygodniowej obserwacji ocenili, że na skutek zaburzeń psychicznych sprawca nie potrafił rozpoznać znaczenia swego czynu i kierować swoim zachowaniem. Specjaliści uznali też, że mężczyzna może zagrażać otoczeniu. Dlatego Krzysztof W. został skierowany na przymusowe leczenie.

W domu, w którym doszło do strzelaniny, znaleziono kilka sztuk broni, długiej i krótkiej, a także górnicze zapalniki i niewielkie ilości prochu strzelniczego. Część broni mężczyzna złożył sam, kupując dostępne części w różnych miejscach, broń gazową zakupił natomiast w Czechach.

gazeta.pl

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi