Pijany sprawca wypadku zginął. Kto zapłaci odszkodowanie za wypadek? SN zdecyduje

Kto płaci odszkodowanie ofierze wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę, który zginął? Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy konsekwencje finansowe takiej tragedii ponosi ubezpieczyciel, czy spadkobiercy nieżyjącego kierowcy. Wniosek o rozstrzygnięcie SN sprowokowała sprawa Piotra W., który w chwili śmierci miał 2,56 promila alkoholu we krwi. O rozstrzygnięcie to zwrócił się do Sądu Najwyższego sąd II instancji, który rozpatruje apelację od wyroku, w którym sąd przyznał Zakładowi Ubezpieczeń Wzajemnych TUW od spadkobierców Piotra W. część odszkodowania należnego w ramach jego OC poszkodowanym w wypadku.

W. w chwili śmierci miał 2,56 promila alkoholu we krwi. Mężczyzna, prowadząc samochód osobowy, zaczął nagle zjeżdżać w kierunku osi jezdni. Kierowca jadący przeciwległym pasem ruchu, by uniknąć kolizji, przyhamował i zjechał na pobocze drogi. Mimo to Piotr W. uderzył w przód jego pojazdu i zginął na miejscu. Samochód drugiego kierowcy, Andrzeja N., został uszkodzony, a on i pasażerowie odnieśli obrażenia.

Zakład ubezpieczeń może żądać, jeśli kierowca był pijany

Firma TUW, w której ubezpieczony był Piotr W., wypłaciła poszkodowanym w sumie 15,6 tys. zł odszkodowania, w tym 8,3 tys. zł Andrzejowi N. za rozbity samochód. Tymczasem kilka miesięcy po wypadku sąd stwierdził nabycie spadku po Piotrze W. przez jego żonę i syna. Spadkobiercy nie mają odpowiadać za długi W. przekraczające rzeczywistą wartość spadku.

Zgodnie z prawem zakład ubezpieczeń ma prawo żądać od sprawcy wypadku drogowego odszkodowania wypłaconego w ramach jego OC, jeśli sprawca wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu czy innych środków odurzających. Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na spadkobierców.

Czy to roszczenie wchodzi w skład spadku po zmarłym?

Ogólnie nie ma wątpliwości, że na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego spadkobiercy dziedziczą także ciążący na zmarłym obowiązek naprawienia jego szkód. Sąd I instancji, do którego TUW wystąpił o zasądzenie od spadkobierców Piotra W. zwrotu odszkodowania, uwzględnił to roszczenie. Uznał, że długiem spadkowym dziedziczonym przez spadkobierców jest również obowiązek zwrotu odszkodowania wypłaconego z OC kierowcy.

Nie był tego pewny sąd II instancji, do którego trafiła apelacja spadkobierców Piotra W. O wyjaśnienie zwrócił się do Sądu Najwyższego. Wątpliwość ma dotyczyć tego, czy roszczenie powstające po wypłacie odszkodowania wchodzi w skład spadku po zmarłym sprawcy wypadku.

PAP

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi