Poszkodowani: daleko od pomocy

Uczestnicy wczorajszej konferencji na temat losów ofiar wypadków drogowych zorganizowanej przez rzecznika praw obywatelskich we współpracy ze Stowarzyszeniem Poszkodowanych w Wypadkach i Kolizjach Drogowych Alter Ego, byli zgodni, że wypadki te to znaczne straty nie tylko materialne, ale przede wszystkim społeczne.

Liczba zabitych na drogach sięga rocznie 5,5 tys., a rannych – 50tys. Znaczna ich część, a są to w większości ludzie młodzi, nigdy nie odzyska sprawności. Straty materialne wynoszą ponad 35 mld zł rocznie.

Wypadek
Wypadek

Ofiary wypadków często nie znają przysługujących im praw. – Leczenie sprowadza się do minimum – uważa Janusz Popiel, prezes Alter Ego. – Dalsze leczenie i rehabilitacja, wszystkie czynności opiekuńcze i pielęgnacyjne spadają na barki bliskich. Ci rezygnują z pracy, wyprzedają majątek, padają ze zmęczenia.

Przedłużanie terminów na wypłatę odszkodowań, ograniczanie ich wysokości,a często nieuzasadnione odmowy – stały się standardem w działalności komercyjnych ubezpieczycieli. Odwlekają oni maksymalnie wypłaty,uzależniają je od wyników długotrwałych postępowań karnych. Nikogo nie interesuje, że ofiara nie tylko nie ma środków na dalsze leczenie i rehabilitację, ale nie ma z czego żyć – mówili uczestnicy konferencji.

Trzeba stworzyć możliwość uzyskiwania świadczenia tymczasowego już na etapie postępowania przygotowawczego. Dla ofiar, które w wyniku wypadku utraciły źródło stałych dochodów, powinny być przewidziane zaliczkowe wypłaty odszkodowań. Trzeba uprościć i przyspieszyć procedury procesów cywilnych. Potrzebna jest specjalizacja prokuratorów i weryfikacja biegłych.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że w miejsce zlikwidowanego podatku Religi opracuje nowy system partycypacji sprawców i ich ubezpieczycieli w finansowaniu leczenia i rehabilitacji ofiar wypadków. Ministerstwo Sprawiedliwości zaś chce powołać fundusz pomocy pokrzywdzonym i pomocy postpenitencjarnej, finansowany m.in. z nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzanych przez sądy.

– Do tych resortów i do organizacji pozarządowych będą przekazane wnioski z konferencji – obiecuje prof. Marek Zubik, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

Rzeczpospolita

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

sprawdź również
tagi