Odszkodowanie za nadgodziny podlega opodatkowaniu

Tak wynika z interpretacji indywidualnej (sygn. IPPB4/415-304/09-6/JK) wydanej 31 lipca 2009 r. przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Zakład pracy wystąpił w imieniu pracownika o wydanie pisemnej odpowiedzi na pytanie: czy pracodawca słusznie postąpił, pobierając od kwoty odszkodowania zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Pracownik w wyniku zawartej ugody sądowej otrzymał odszkodowanie od pracodawcy. Jego roszczenia dotyczyły nieudzielenia mu dni wolnych za pracę w godzinach nadliczbowych w latach 2004 – 2008. Odszkodowanie zostało zapłacone wraz z wynagrodzeniem za luty 2009 r. Pracownik zakwestionował potrącenie podatku.

Podstawą prawną pobrania zaliczki był art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który mówi, że wolne od podatku są odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości w nich określonej z wyłączeniem odszkodowań dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.

Zakład pracy uznał, że wypłacone odszkodowanie spełnia warunki tego przepisu, a więc jest opodatkowane podatkiem dochodowym. Podkreślił również, że gdyby pracodawca wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za godziny nadliczbowe w sposób i na zasadach określonych w kodeksie pracy, też byłby zobowiązany do potrącenia podatku od tego źródła dochodu bez względu na termin.

Fiskus wydał interpretację na niekorzyść pracownika, uznając stanowisko pracodawcy za prawidłowe. Co do zasady wolne od podatku są odszkodowania bądź zadośćuczynienia, których wysokość lub zasady ustalania wynikają z odrębnych ustaw i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw (art. 21 ust. 1 pkt 3 uopdf).

Dyrektor Izby Skarbowej stwierdził, że wypłacona kwota nie jest odszkodowaniem ani w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 3, ani art. 21 ust. 1 pkt 3b, ale świadczeniem, którego celem jest naprawienie wyrządzonej szkody. W rzeczywistości owo odszkodowanie stanowiło wypłatę zaległego wynagrodzenia za nadgodziny. Nie ma tu także znaczenia, że nastąpiła ona w wyniku ugody sądowej. Wypłacone pracownikowi świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy w myśl art. 12 ust. 1 cytowanej ustawy.
Rzeczpospolita

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi