Prostsza droga po odszkodowanie od sądu

3 listpada rząd przyjął projekt noweli kodeksów: cywilnego i postępowania cywilnego, oraz prawa upadłościowego autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości, które porządkują stan prawny dotyczący dochodzenia wynagrodzenia za szkody wyrządzone przez niezgodne z prawem działanie sądu.

Sprecyzowano, że skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia, które stanowi warunek (tzw. prejudykat) uzyskania odszkodowania, przysługuje tylko od prawomocnych wyroków sądu II instancji, kończących postępowanie (oraz równorzędnych z nimi postanowień w postępowaniu nieprocesowym, o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów państw obcych oraz wykonalności wyroku sądu polubownego z zagranicy).

Od innych prawomocnych orzeczeń, w szczególności wydanych w postępowaniach egzekucyjnym oraz upadłościowym, skarga nie przysługuje. Ale takie orzeczenia też mogą być wadliwe i krzywdzić stronę procesu. Wtedy może ona dochodzić odszkodowania bez uprzedniego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem – przed sądem cywilnym, bezpośrednio od Skarbu Państwa.

W tych sprawach sądem właściwym w I instancji będzie sąd okręgowy, a żeby zapewnić jednolitość orzecznictwa, dopuszczono kasację bez ograniczeń. Skarb Państwa (po stronie pozwanej) będzie reprezentować przed sądami Prokuratoria Generalna RP. Z uwagi na to, że zmiany wprowadzają sytuację korzystniejszą dla poszkodowanych, nowe przepisy będą stosowane także do już wydanych orzeczeń. Teraz projekt trafi do Sejmu.
Rzeczpospolita

Podziel się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi