Jak uzyskać odszkodowanie za upadek na chodniku?

Moje trzynastoletnie dziecko przewróciło się na nieodśnieżonym chodniku i złamało rękę. Zamierzam wystąpić do administratora gruntu o odszkodowanie za wypadek. Co powinnam zrobić?

Zgodnie z art. 6 kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. To oznacza, że na czytelniczce, która chce wystąpić z roszczeniem o odszkodowanie, będzie spoczywał obowiązek zebrania materiału dowodowego.

Dowodem w sprawie mogą być zeznania osób, które były świadkami zdarzenia (o ile poprosiliśmy je o podanie danych osobowych lub chociaż numerów kontaktowych). Ich zeznania mogą znacznie ułatwić dochodzenie roszczeń od podmiotu odpowiedzialnego za utrzymanie czystości chodnika.

Dowodem w sprawie mogą być również wykonane niezwłocznie po zdarzeniu zdjęcia miejsca, w którym doszło do feralnego upadku.

Warto również zabezpieczyć dokumentację medyczną. Lekarz, który udzielał pierwszej pomocy dziecku bez wątpienia zapytał, w jakich okolicznościach doszło do złamania i odnotował to w karcie pacjenta.

Po zebraniu dowodów należy ustalić, przeciwko komu powinniśmy wystąpić z roszczeniem.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt. 4 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 13 września 1996 r. (DzU z 2005 nr 236, poz. 2008 ze zm.) uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości obciąża właściciela nieruchomości. Przy czym za chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Jeśli do upadku doszło na chodniku, na którym dopuszczono płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych, to odpowiedzialna jest gmina.

Podmiot odpowiedzialny za usunięcie śniegu z chodnika będzie odpowiadał na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego, na zasadzie winy. To oznacza, że czytelniczka będzie musiała wykazać, iż właśnie z powodu zaniechania właściciela nieruchomości, który nie odśnieżył chodnika, doszło do wypadku, w wyniku którego dziecko złamało rękę.

Zanim jednak czytelniczka przygotuje pozew sądowy powinna zwrócić się do właściciela nieruchomości (bądź innego podmiotu odpowiedzialnego za odśnieżanie chodnika) z żądaniem wypłaty odszkodowania. Bardzo często w takich przypadkach właściciel uznaje swoją winę i wskazuje własnego ubezpieczyciela jako podmiot właściwy do wypłaty odszkodowania.

Jeśli jednak czytelniczka spotka się z odmową spełnienia jej roszczeń, to pozostanie jej jedynie dochodzenie swoich praw przed sądem.

Podziel się

Jedna odpowiedź

  1. witam serdecznie
    można bez problemu dochodziś odszkodowania
    potrzebny jest wypis i wyrys z ewidencji gruntów – wydział geodezji Starostwo, Gmina
    oświdczenie pisemne świadka wypadku
    proszę śmiało pytać służę pomocą
    korzyscik@o2.pl
    skype korzyscik
    601943967
    pozdrawiam
    andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

sprawdź również
tagi